Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Kush e vrau ambasadorin italian? Rebelët në Kongo: Ne s’kemi gisht fare!

Grupi rebel ruandas Hutu mohoi përfshirjen në vrasjen e ambasadorit italian në Republikën Demokratike të Kongos.

Luca Attanasio, 43 vjeç, vdiq pasi autokolona e OKB-së me të cilën ai udhëtonte u sulmua. Raportet në mediat treguan se ambasadori dhe një karabiner ishin marrë nga rebelet e ishin ekzekutuar në pyll. Por këta të fundit ngrenë supet duke thënë se nuk kanë aspak gisht në këtë ngjarje. Zyrtarët vendas fajësuan Forcat Demokratike për Çlirimin e Ruandës (FDLR) për ngjarjen.

Por një zëdhënës i grupit u shpreh se në rajon operojnë më shumë se 100 milici dhe nuk e kuptonte përse gishti i fajit është kthyer drejt tyre. “Ne nuk kishim asnjë rol në atë atentat të neveritshëm,” tha Cure Ngoma. Bashkë me ambasadorin u vra dhe një karabinier si dhe shoferi i mjetit. Sipas zyrtarëve të Republikës Demokratike të Kongos, sulmi besohet të ketë qenë një tentativë për rrëmbim. Ende nuk është bërë e qartë sesi I identifikoi sulmuesit Qeveria e Republikës Demokratike të Kongos.

Postime të ngjashme

Vizita historike në Irak, Papa Françesku dhe kleriku shiit diskutojnë sigurinë e të krishterëve

T E

Aksident i rëndë me autobus në Poloni, gjashtë të vdekur

S.B.

Një i vdekur në protestat në Senegal kundër arrestimit të liderit opozitar

T E

A janë prekur më fort nga koronavirusi emigrantët në Gjermani?

T E

Moldavia bëhet vendi i parë evropian që merr vaksinat Covid-19 sipas skemës COVAX

T E

Presidenti i Brazilit: Boll u qatë për koronavirusin

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...