Agjencia Zhurnal.mk
Auto

Kush është femra që fshihet prapa emrit të veturës Mercedes?

Nuk ekziston person në botë që të paktën një herë nuk ka dëgjuar për veturën e njohur gjermane Mercedes, e cila njëherit mban epitetin e “mbretit të rrugëve”.

Por, pak kush e di se kush fshihet prapa këtij emri – apo më mirë thënë vajza që mban këtë emër dhe që është shkak që themeluesi e ka “pagëzuar” edhe veturën, transmeton Telegrafi.

Bëhet fjalë për Mercedes Jellinek, vajzën e biznesmenit gjerman Emil Jellinek – i pasionuar pas veturave – në veçanti atyre sportive.

Kështu ai një ditë bleu një veturë nga Daimler Company ku me vete mori edhe vajzën, e cila besonte se i solli fat atij dhe më vonë kompanisë që shiti shumë vetura.

Për t’i siguruar në menaxhmentin e Daimler se do të blejë vetura tjera, biznesmeni gjerman pati një kusht – që vetura e tyre e re ta ketë emrin e bijës së tij, Mercedes.

Me kalimin e viteve Daimler Mercedes u bë vetura më e shitur në mbarë botën, duke i dhënë madje epitetin e “epokës së “Mercedesit”.

Postime të ngjashme

Ferrari në vitin 2025 do ta lansojë veturën e parë tërësisht elektrike

S.B.

Prezantohet edhe zyrtarisht Mercedes EQS – luks i jashtëzakonshëm dhe brendësi e digjitalizuar

S.B.

Huawei po investon një miliard dollarë në biznesin e veturave, pretendon se është më i mirë se Tesla

S.B.

Audi i bën konkurrencë Maybach-ut

S.B.

Apple konkretizon planet për veturën elektrike, bashkëpunon me kompani të njohura

S.B.

Gjysmë shekulli nga klasiku i Mercedesit

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...