Agjencia Zhurnal.mk
Shqipëri

Kush janë dy trafikantët që ndihmoi ish kreu i OFL-së përmes mesazheve të kriptuara

Janë mësuar emrat e dy trafikantëve të drogës të cilët dyshohet se janë vënë në dijeni nga ish kreu i OFL-së Artan Shkëmbi mbi faktin se po hetoheshin në Gjermani. Fjala është për Aleksandër Prronin dhe Klaudio Vukajn. Ata dyshohej të ishin pjesë e një grupi të strukturuar që merrej me trafikun e lëndëve narkotike.

Autoritetet gjermane kanë kërkuar informacion për këta dy shtetas dhe kanë hedhur akuza se mbi kërkesën e tyre në Shqipëri, ishte vënë vetë në dijeni grupi kriminal.

Po sipas gjermanëve, ka qenë vetë ish kreu i OFL-së i cili i ka vënë në dijeni dy shqiptarët, duke dekonspiruar kësisoj hetimin. Formati i përdorur sipas tyre ka qenë një platformë komunikimi e kriptuar.

Pas vendimit të gjykatës për të lënë në fuqi urdhrin e pezullimit nga detyra, mbi çështjen ka folur avokati mbrojtës i Shkëmbit, i cili u shpreh ish kreu i OFL-së nuk ka pasur telefon që akseson platformën “encro chat”, e cila sipas hetimeve ishte vënë përgjim.

Nuk ka asnjë provë që Shkëmbi ka qenë përdorues apo pronar i një telefoni që ka enchro chat. Ka dyshime që ne do i verifikojmë. Vetë zoti Shkëmbi është i interesuar për ta zbardhur këtë çështje. Ka drejtuar 170 çështje mes tyre edhe më sekret se kjo dhe nuk ka çeduar asnjëherë. Unë për shkak të sekretit hetimor nuk i bëj publike, ju nëse i keni bëjini publike”, u shpreh avokati mbrojtës Broci./Express

Postime të ngjashme

Presidenti Meta në Ditën Botërore të Dhuruesve Vullnetarë të Gjakut: Ju ftoj të gjithëve të mposhtim frikën apo indiferencën dhe të ndërtojmë solidaritetin

Bekim Laçi

Covid-19, mbërrijnë 20 mijë doza AstraZeneca, të dhuruara nga Greqia

Bekim Laçi

Balla: Koha kur politika kishte kompetenca në emërimet në drejtësi ka përfunduar

Bekim Laçi

Komisioni Zgjedhor i PD shpall zyrtarisht rezultatet: Lulzim Basha fitues, ja si u ndanë votat mes 4 kandidatëve

Bekim Laçi

Protesta e maturantëve në Fier, drejtoresha e Arsimit iu bën moral: Këto janë brezat që ne po edukojmë?

Bekim Laçi

Pas Greqisë dhe Italia i mbyll ‘dyert’ shqiptarëve, shtyhen kufizimet deri më 30 Korrik

Bekim Laçi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...