“Kush nuk pranon të vaksinohet, s’do të ketë shërbim falas për Covid”, opsioni që po mendon të aplikojë Maqedonia e Veriut

Shkup, 9 korrik  – “Kush nuk pranon që të vaksinohet, nuk do të ketë shërbim falas nëse infektohen me covid”.

 

Ky është njëri nga opsionet që autoritetet shëndetësore në Maqedoninë e Veriut do ta shqyrtojnë, e që është e mundur të vendoset nga muaji shtator. Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe, tha se deri atëherë theksi do të jetë në fushatën mbi rëndësinë e vaksinimit të popullatës.

“Tani vendosim theks të fuqishëm në fushatën për rëndësinë e vaksinimit ja dhe vaksinimi në terren i cili do të fillojë të hënën. Theks të veçantë vendosim në komunën e Shuto Orizares, si dhe vendeve të tjera rurale nëpër qytete tjera të vendit – deklaroi Venko Filipce, Ministër i Shëndetësisë.
Ndërkaq sot kanë arritur 100.000 doza të vaksinës Astra&Zeneca donacion nga Greqia. Numri i qytetarëve të vaksinuar me dy doza deri më sot është rreth 250.000 mijë.

Related posts

Ganiu inspekton punimet në stadiumin e FC Shkupit

Z H

5 të shëruar dhe 18 raste të reja me Covid në Maqedoni

Z H

12 pacientët e shpëtuar janë në gjendje të mirë, nuk kanë djegie, po mjekohen me terapi kundër Covid-19

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com