Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë TOP LAJM - KS

Kuvendi i Kosovës tenton sërish sot zgjedhjen e Presidentit të ri

Kuvendi i Kosovës do të mblidhet sërish sot në tentativë për të zgjedhur në postin e Presidentit, Vjosa Osmanin. Mësohet se seanca për zgjedhjen e presidentit do të nisë në orën 17:00.

Njoftimi është bërë nga kreu i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, i cili tha se seanca e djeshme dështoi dhe do të tentohet që presidenti të zgjidhet sot.

Kjo pasi që në seancën e së shtunës mungoi kuorumi në vendimmarrje gjatë votimit të përsëritur të raundit të parë për presidentin e vendit.

Në mungesë të kuorumit të mjaftueshëm për vendimmarrje gjatë votimit të përsëritur të raundit të parë për zgjedhjen e presidentit të Republikës së Kosovës seanca do t’i vazhdojë punimet në datën 4 Prill 2021 në orën 17:00”, tha ai.

Një ditë më parë në Kuvend dështoi seanca për zgjedhjen e Osmanit, për shkak të mungesës së kuorumit prej 80 votash. U tentua dy herë votimi, por numri i deputetëve që morën pjesë ishte

Postime të ngjashme

Zgjedhjet në PDK: Djali i Xhavit Halitit shpërndan një foto të Gent Cakajt

Dafina Vidishiqi

Kurti: Këtu bënin plane për çlirim – Zahiri, Ilir Konushevci, Hakif Zejnullahu e shumë të tjerë

Dafina Vidishiqi

Vetëvendosje ende e pavendosur për zgjedhjet lokale

Dafina Vidishiqi

Hoxhaj: Nuk lutemi që të mos kandidojë Bekim Jashari, Sami Lushtaku i fiton zgjedhjet pa balotazh në Skenderaj

Dafina Vidishiqi

Milaim Zeka: 3 korriku, dita kur duhet mu kthjellë PDK-ja

Dafina Vidishiqi

Kush janë emrat që mund të marrin drejtimin e PDK-së në Konventën e 3 korrikut?

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...