Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Kuvendi i Maqedonisë së Veriut miraton ligjin për ndërtimet pa leje

Kuvendi I Maqedonisë së Veriut në seancën e sotme, me procedurë të shkurtuar ka miratuar Ligjin për konstatimin e statusit juridik të obejkteve të ndërtuara pa leje. Sic përcjell KlanM, Ligji I cili ishte përkrahur edhe nga qeveria edhe nga opozita ishte votuar me 72 vota “Për” dhe 5 “Kundër”. Pesë deputetë ishin “të përmbajtur”.

Ky ligj parasheh legalizimin e ndërtimeve të jashtëligjshme të ndërtuar deri në hyrjen në fuqi të këtij ligji, respektivisht deri në ditën e tetë nga dita e shpalljes në “Gazetën Zyrtare”. Ai, sic përcjell KlanM, do të vlejë deri në përfundimin e plotfuqishëm të procedurave që kanë filluar konform ligjit.

Nga ky ligj janë përjashtuar ndërtimet e jashtëligjshme në kufijtë e Rajonit të Ohrit ku ka trashëgimi natyroro-kulturore.

Ligjin përfshin objekte të ndërtuara pa leje ndërtimi. Do të lejohet legalizimi I ndërtimeve të jashtëligjshme në parqet kombëtare, rezervatet natyrore, përmendore të kulturës dhe rajone të trashëgimisë së mbrojtur të patundshme kulturore. /KlanMacedonia

Postime të ngjashme

Edhe Greqia rrezikohet nga paralajmërimet e Bajdenit nëse punon kundër Marrëveshjes së Prespës

Zekirija Haxhiu

Zaev në Samitin për Ballkanin Perëndimor në Vjenë

Zekirija Haxhiu

Vazhdon trendi i ulët i të infektuarve me Covid, vazhdon dhe vaksinimi

Zekirija Haxhiu

BE sot pritet të shtojë Maqedoninë e Veriut në listën e vendeve epidemiologjikisht të sigurta

Bekim Laçi

Vizita e Zaevit në Sofje plot me shpresë, por në Shkup u kthye duar bosh

Zekirija Haxhiu

Moti sot në Maqedoni

Zekirija Haxhiu

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...