Agjencia Zhurnal.mk

Desktop Header

Desktop Under Menu 1

Desktop Under Menu 2

Ky është kopshti zoologjik njerëzor në Kinë

Për dekada të tëra, njerëzit kanë shkatërruar peizazhin natyror në Azi, duke copëtuar pemë për të ndërtuar vendpushime luksoze në vendet më të bukura dhe duke mbajtur kafshë të egra për të tërhequr turistët.

Arkitekti i hotelit me qendër në Bangkok, Bill Bensley është duke thënë “jo më”, raporton “CCN”, transmeton lajmi.net.

Kur një klient iu afrua për krijimin e një vendpushimi që përfshinte një kopsht zoologjik në Wuchuan, në provincën Guangdong të Kinës jugore.

Bensley është i njohur për idetë më të këqija, aq sa ai është quajtur “Willy Wonka i dizajnit të hotelit”.

Në vendpushimin e tij Shinta Mani Wild në Kamboxhi, të ftuarit mbërrijnë përmes një zileje 380 metrash mbi shkretëtirën e Parkut Kombëtar të Cardamom Jugut dhe janë të ftuar të bashkohen me patrullat antikrijuese të Aleancës së Natyrës.

Bensley është një konservator i përjetshëm i cili kujdeset thellësisht për atë që njerëzit po bëjnë me planetin.

Duke folur nga një kafene në hotelin me pesë yje Rosewood në Londër, 61-vjeçari Bensley thotë se faza e parë e projektit tetë vjeçar të WorldWild, i cili do të përbëhet nga disa hotele të markave të ndryshme më të mira, pritet të hapet në 2023.

Kafazët për njerëzit në të vërtetë do të jenë 2,400 dhoma hoteli, me një buxhet në përgjithësi një milion dollarë për dhomë.

Për të ndihmuar realitetin e vizionit të tij, Bensley ka punësuar një zoolog me kohë të plotë. Një përmbledhje e “modelit të përgjithshëm” të tij të ilustruar tregon se si rezerva do të paraqesë savanat individuale të Azisë, Afrikës dhe Australisë për kafshët që të jetojnë në “habitatet e tyre natyrore”.

Ai i ka vendosur vetes një objektiv ndryshimi të “10 milion mendimeve kineze në vit” dhe kjo do të thotë se portat e kopshtit zoologjik të njeriut do të jenë të hapura për më shumë sesa klientë të.

Sipas studimit të klimës së Bankës Evropiane të Investimeve, e cila vlerëson se si qytetarët ndjehen për ndryshimin e klimës, 75% e evropianëve synojnë të fluturojnë më pak në vitin 2020. Kjo shifër rritet në 94% në Kinë.

Bensley thotë se ai beson se “të gjithë kanë një rol për të luajtur” në ndryshimin e klimës, me të rinjtë dhe llogaritë e tyre në mediat sociale kanë fuqi të madhe kur bëhet fjalë për formimin e së ardhmes së udhëtimit të qëndrueshëm.

Marketing 2/1

Marketing 2/2

S.B.

Lajmet e fundit

Loading...
error: Content is protected !!