Agjencia Zhurnal.mk
Shëndetësi

Ky medikament redukton rrezikun e vdekjes ose shtrimit në spital nga Covid-19

Trajtimi, sotrovimab, u miratua për përdorim urgjent nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave e SHBA në maj dhe u mbështet nga rregullatori evropian i barnave.

Industria farmaceutike sot raportoi se Instituti Kombëtar i Shëndetit në SHBA ka rekomanduar sotrovimab si një medikament që mund t’u jepet pacientëve me rrezik të lartë, jo të shtruar në spital me simptoma të lehta deri të moderuara të COVID-19.

Ky medikament mesa duket është efeketiv edhe kundër varianteve ekzistuese. Sipas kompanisë, në studimin e kryer ku morën pjesë 1,057 pacientë, sotrovimab uli rrezikun për t’u shtruar në spital ose atë të vdekjes në të gjitha rastet.

Postime të ngjashme

A duhet ta lini freskuesen hapur gjatë natës? Mjekët kanë një përgjigje për ju

D V

Marrja e tepërt e kësaj vitamine popullore mund të shkaktojë dëmtim të mëlçisë, hollim të kockave dhe rënie flokësh

D V

Kjo erëz mbron zemrën dhe ul rrezikun nga infarkti: Thekson kardiologu Ronald Koteller!

D V

Rruga e duhur për tretje të rregullt

Z H

Katër karbohidratet që ndihmojnë në humbjen e peshës, sipas një nutricionisti

D V

Katër ‘shenjat kryesore të hershme’ që mund të tregojnë se po përjetoni një sulm në zemër

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...