Agjencia Zhurnal.mk
Shëndetësi

Ky problem i shëndetit të zemrës shpesh diagnostikohet gabimisht si simptomë e menopauzës

Gratë shpesh duhet të merren me gjëra të tilla si afshe të nxehta dhe rrahje zemre ndërsa kalojnë fazat e menopauzës.

Sidoqoftë, nuk mund të jetë vetëm “ndryshimi” që po shkakton këto simptoma. Sipas ekspertëve, gjithashtu duhet t’i kushtojmë vëmendje më të madhe presionit të gjakut.

Një artikull i fundit i botuar në European Heart Journal pretendon se afërsisht 50 për qind e grave do të zhvillojnë presion të lartë të gjakut para moshës 60 vjeç. Ashtu si menopauza, presioni i lartë i gjakut gjithashtu mund të shkaktojë një ndjenjë të ngjashme me nxehtësitë – por mjekët kanë tendencë ta neglizhojnë atë në vend që të marrin në konsideratë problemin e shëndetit të zemrës.

“Presioni i lartë i gjakut quhet hipertension te burrat, por tek gratë shpesh është etiketuar gabimisht si ‘stres’ ose ‘simptoma të menopauzës’”, shpjegon autorja e studimit Angela Maas. “Ne e dimë që presioni i gjakut trajtohet më pak te gratë në krahasim me burrat, duke i vënë ato në rrezik për dështimin e zemrës dhe goditjen në tru – gjë që mund të ishte shmangur”.

Maas shton se vërejtja e shenjave të hershme për presionin e lartë të gjakut gjatë gjithë jetës së një gruaje, madje edhe para menopauzës, mund të ndihmojë në shmangien e rreziqeve kardiovaskulare në të ardhmen.

Pra, vetëm sepse simptomat si afshet e nxehta dhe rrahjet e zemrës janë të zakonshme gjatë menopauzës nuk do të thotë se kjo në të vërtetë nuk mund të jetë presioni i gjakut që shkakton problemin – prandaj mos e neglizhoni.

Postime të ngjashme

Pijet më të mira për një metabolizëm të shpejtë

D V

Ushqimet dhe pijet që duhen konsumuar në rast dehidratimi

D V

A duhet t’i kontrolloni rregullisht nivelet e kolesterolit?

D V

Ananasi është e vetmja frutë që mund të hahet pas vaktit!

D V

Shkoni në shtrat të uritur ose hani natën vonë?

D V

Shtatë shenja që tregojnë se presioni juaj i gjakut është ‘jashtëzakonisht’ i lartë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...