Agjencia Zhurnal.mk
Shëndetësi

Ky problem i zakonshëm mund të përkeqësoj alergjinë tuaj

Pranvera është një periudhë e bukur e vitit, por shumë njerëz në të vërtetë kanë frikë nga kthimi i motit më të ngrohtë.

Në fund të fundit, nuk është e lehtë të shijosh rrezet e diellit kur ajo gjithashtu vjen me një anë të hundëve të lëngshme dhe kruarje të syve për shkak të alergjive sezonale.

Sidoqoftë, një studim i ri pretendon se numri i polenit në rritje mund të mos meritojë të gjithë fajin: Nivelet e stresit tonë mund të përkeqësojnë simptomat e alergjisë.

Lajmi vjen nga Universiteti i Qytetit Osaka në Japoni. Autorja kryesore e studimit Mika Yamanaka-Takaichi shpjegon, “Në praktikën e përditshme, unë takoj shumë pacientë me alergji që thonë se simptomat e tyre u përkeqësuan për shkak të stresit psikologjik. Kjo është ajo që më bëri të bëj këtë hulumtim”.

Prania e hormonit të stresit mund të bëjë që më shumë prej atyre qelizave që zhvillojnë alergji të shfaqen në zgavrën tonë të hundës, gjë që na bën më të ndjeshëm ndaj shkaktarëve të alergjisë.

Sigurisht, ne po jetojmë në një kohë stresuese – dhe të dimë se kemi të bëjmë me alergji sezonale në vetvete mund të shkaktojë shumë stres – kështu që shpejt mund të ndihet si një rreth vicioz. Fatmirësisht, ekipi gjithashtu gjeti potencial premtues me terapi lehtësuese të stresit, si ilaçe me recetë që synojnë specifikisht atë hormon stresi.

Postime të ngjashme

Ushqimet që mund të ngadalësojnë progresin e humbjes në peshë

Dafina Vidishiqi

Gabimet që ju plakin më shpejt

Dafina Vidishiqi

Cilat arsye shëndetësore i shkaktojnë dhimbjet e kokës?

Lea Muslija

Jo vetëm dielli! Këto 5 gjëra mund t’ju dëmtojnë lëkurën gjatë verës

Lea Muslija

Frutat dhe perimet e pasura me hekur

Dafina Vidishiqi

Sasia e ujit që duhet ta pinë fëmijët brenda ditës

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...