Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Kyçyk: Nuk kam dëgjuar “Jo” kategorike nga Sofja për bllokadë për nisjen e bisedimeve

Zhurnal Ads

Shkup, 29 tetor, zhurnal.mk – Eurodeputeti, Ilhan Kyçyk në një intervistë për “Nezavisen” ka folur për bllokadën e mundshme nga Sofja për Maqedoninë e Veriut lidhur me nisjen e bisedimeve me BE-në.

Ai thotë se deri më tani nuk ka pasur një “jo” kategorike nga ana e Sofjes për bllokadë. Sipas tij nëse ndodhë kjo, do të ketë ndikim negativ mes mardhënieve maqedono-bullgare, transmeton Zhurnal.

“Unë nuk kam dëgjuar “Jo” kategorike se do të ketë bllokadë nga Bullgaria. Nga pala bullgare pozicion zyrtarë nuk ka. Ka mendime, se siç kuptojë, po diskutohet në të dy palët dhe ka shumë dialog intensiv mes ministrave të punëve të jashtme të të dyja vendeve. Por me siguri do të ketë ndikim negativ, sepse idea e BE-së nuk nënkupton kyçje të dy shteteve në të dhe kështu ti zgjidhin kontestet historike, por kyçje të të dy popujve në një lidhje që shpërndanë vlera të përbashkëta, demokraci, zbatimin e ligjeve, liri”, ka deklaruar mes tjerash Kyçyk.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Carovska: Me procesin e Bolonjës e përshtatim arsimin e lartë me nevojat e studentëve dhe shoqërisë

E.E.

Besimi: Rritje prej 4% vitin e ardhshëm dhe kornizë afatmesme për propozim-buxhetin e vitit 2021

admin

Analistët: Një bllokadë nga Sofja, vë në pikpyetje jetëgjatësinë e Qeverisë “Zaev”

E.E.

“Dailynews.mk”: Arsimi në Maqedoninë e Veriut është futur në kaos!

R ZH

Si i mori jetën Covid të riut nga Likova, nuk vuante nga sëmundje, për 6 ditë mjekohej në kushte shtëpiake

T E

Diplomatët evropian: Të vazhdojnë bisedimet me Bullgarinë

D J
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...