Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

“La Croix”: Më në fund Maqedonia e Veriut do ta numërojë popullatën

Shkup, 1 shkurt – Gazeta franceze dhe demokristiane “La croix” shkruan se Maqedonia e Veriut do ta zbatojë regjistrimin e popullsisë.

Regjistrimi i cili nuk u mbaj për 19 vite për shkak të tensioneve politike, sipas gazetës franceze, më në fund do të mbahet në prill për shkak se më 21 janar shumica e miratoi Ligjin për regjistrimin e popullsisë.

Gazeta shkruan se deri tan askush nuk mund të japë numër të saktë se sa numër ka vendi, por sipas numrit zyrtar të Entit Shtetëror për Statistika numri është 2.07 milionë.

Siç raportojnë nga MIA, gazetarja e kësaj gazete Marie Veridie, operacioni i ashtuquajtur “regjistrim” është i ndjeshëm ose shpërthyes. Ajo thotë se ligji është votuar më 21 janar me një shumicë të vogël me 62 vota nga 120 deputetë dhe se partia e djathtë e OBRM-PDUKM-së bojkotoi votimin dhe se kjo parti do të organizojë peticion për ta anuluar votimin.

Më pas gazeta sqaron se sipas Marrëveshjes së Ohrit, Kushtetuta në Maqedoninë e Veriut garanton të drejta për pakicat që janë mbi 20%.

Postime të ngjashme

Program i përshtatshëm shtetëror nesër në Shkup, Krushevë dhe Pelince për shënimin e 2 Gushtit- Ditës së Republikës dhe Ilindenit

R Zh

Pendarovski për deklaratën e Mickoskit: Nuk mbahet mend ndonjë politikan i ynë të shprehë aq mosrespektim të thellë ndaj heronjve më të mëdhenj

R Zh

Mickoski nuk do të marrë pjesë në shënimin e Ilindenit në Krushevë

R Zh

“A1ON” / DOSIE “Merko”: 329 vendime për rrënimin e ndërtimeve të egra rijnë në sirtar

R Zh

Në Kisella Vodë normalizohet furnizimi me ujë

D V

Fillon bekatonizimi i rrugës prapa shkollës fillore në Bukoviq

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...