Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Laboratorët punojnë me kapacitete të shtuara dhe me numër të mjaftueshëm të testeve

Zhurnal Ads

Shkup, 1 nëntor – Ministria e Shëndetësisë bën të ditur se laboratorët shtetërorë disponojnë mjaftueshëm teste për coronavirusi dhe punojnë me kapacitete  të shtuara.

“Në statistikën e djeshme, nga gjithsej 3.294 testime, laboratorët shtetërorë bënë gati 1.800 testime, prej të cilëve 1.310 janë në  laboratorin e Institutit për Shëndet Publik”, sqarojnë nga Ministria e Shëndetësisë.

Ata shtojnë se në fillim të kësaj jave në ISHP edhe një repart filloi me punën laboratorike dhe me këtë u përshpejtua procedura për  marrjen e strishove për coronavirus dhe u rrit numri i testimeve në ditë.

“Vala e vjeshtës i mbush laboratorët, por edhe kapacitetet e spitaleve. Minsitria e Shëndetësisë ju bën thirrje për respektim të masave dhe protokolleve për mbrojtje nga coronavirusi”, thuhet në njoftimin e MSH-së.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Gjykata evropiane e revizorëve e shqyrton mbështetjen e BE-së për qeverisje të së drejtës në vendet e Ballkanit Perëndimor

T E

Musliu: Iniciativa e re e Gjermanisë jep shpresë për fillim të bisedimeve

T E

Grubi shpalos emrat e zëvendës ministrave të BDI-së

T E

Zaev nga Athina: Micotakis dëshiron të vijë në Shkup, ai ka kujtime të mira nga e kaluara

Z H

E Majta: PTHP dhe MPB të njoftojnë deri ku ka arritur hetimi për hakimin e KSHZ-së natën e zgjedhjeve

Z H

Rrjeti për mbrojtje nga diskriminimi: Kuvendi e fshehu shpalljen për Avokatin e Popullit nga opinioni

E.E.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...