Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Lajçak me diplomatë të Finlandës e Çekisë flet për dialogun Kosovë-Serbi

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak ka vazhduar diskutimet lidhur me procesin e dialogut.

Lajçak ka takuar gjatë ditës së djeshme ministrin e Punëve të Jashtme të Finlandës dhe Sekretarin çek të Shtetit për Çështjet Evropiane.

Përmes një postimi në Twitter, Lajçak ka shkruar se Bashkimi Evropian është shumë i interesuar në Ballkanin Perëndimor dhe mbështetë fuqishëm dialogun Kosovë-Serbi.

“Sot, vazhdova diskutimet që kam nisur të hënën me Ministrin e Jashtëm të Finlandës dhe Sekretarin çek të Shtetit për Çështjet Evropiane. Dy ditët e fundit ka qenë një sinjal i qartë që Bashkimi Evropian është shumë i interesuar në Ballkanin Perëndimor dhe fuqishëm mbështet dialogun Kosovë-Serbi të lehtësuar nga BE-ja”, ka shkruar Lajçak. 

Postime të ngjashme

Kjo është letra që Osmani ia çoi Borrellit ku ia vazhdoi mandatin EULEX-it

Dafina Vidishiqi

Nagavci: Nga viti i ardhshëm shkollor, do të hyjnë në përdorim Tekstet Alternative

Dafina Vidishiqi

Shqiptarët e Luginës i kërkojnë Kurtit t’i bëj pjesë të dialogut me Serbinë

Dafina Vidishiqi

PSD ironizon me Kurtin: Takimi me Vuçiqin nuk ka ndodhur është Fake News

Dafina Vidishiqi

Konjufca: Serbia po përdorë standarde të dyfishta në procesin e dialogut

Bekim Laçi

Kush janë dy serbët që Kurti ia përmendi Vuçiçit në takimin e Brukselit

Bekim Laçi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...