Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Lajçak tregon kur do të vazhdoj raundi i ri për dialogun Kosovë-Serbi

Zhurnal Ads

Lajçak zbulon kur do të vazhdoj raundi i ri për dialogun Kosovë-Serbi.

Përfaqësuesi i Posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, ka konfirmuar se nuk do të organizojë ndonjë raund të ri të dialogut mes Prishtinës dhe Beogradit, pa përfunduar procesi zgjedhor në Kosovë.

“Nuk është momenti për të organizuar një takim të ri. Ne kemi nevojë për një qeveri të re me një mandat të fortë që do të vazhdojë procesin e dialogut”, tha Lajçak, duke bërë të ditur se dialogu vazhdon pas 14 shkurtit.

Duke komentuar ndryshimet në administratën amerikane që do të ndodhin pas inaugurimit të demokratit Joe Biden, si president i Shteteve të Bashkuara, më 20 janar, Lajçak tha se ishte i inkurajuar nga emërimet e reja në administratën e ardhshme, të cilat, siç tha ai, “nuk kanë nevojë për mësime rreth rajonit” sepse ata janë njerëz që kanë njohuri me proceset në Ballkanin Perëndimor.

“Jam optimist sepse administrata e re po emëron njerëz që e njohin Ballkanin Perëndimor, që ndjejnë përgjegjësi për rajonin. Ata që tashmë janë emëruar, nuk kanë nevojë që të marrin ligjërata për rajonin. Është administratë e re, por që po emëron njerëz të dëshmuar si partner të BE-së dhe Ballkanit Perëndimor”, tha Lajçak.

Përfaqësuesi i BE-së për dialogun, pranoi se nuk kishte pasur asnjë koordinim midis Brukselit dhe Uashingtonit në vitin e kaluar.

“Vitin e kaluar, kishte padyshim dy pista: evropiane dhe amerikane. Nuk ishte zgjedhja jonë të shkonim veç e veç. Partnerët tanë në rajon ishin të hutuar sepse nuk donin të ishin në një pozitë nga e cila duhej të zgjidhnin anë”, tha Lajçak.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Lirohet rruga për qarkullim, makina e dyshuar pranë AKI-së konfiskohet

admin

Bajrami: Kërkoj të verifikohet pastërtia e secilit zyrtar në Ministrinë e Financave

admin

Kosova me ngecje të lartë në mësimnxënie

admin

Pas Hotit komisionari evropian takohet edhe me Vuçiqin

admin

Familja e Thaçit flasin për gjendjen shëndetësore të nënës së ish-Presidentit

S.B.

Miftaraj ka dyshime se Kurtit mund t’i ndalohet edhe kandidimi për kryeministër

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...