Agjencia Zhurnal.mk
Kulturë

“L’Albanese D’Italia”, gazeta e parë shqiptare

Më 23 shkurt të vitit 1848 njëri ndër shkrimtarët më të shquar shqiptar, Jeronim de Rada, botoi në Napoli të Italisë gazetën e parë shqiptare.

Gazeta mbane emrin “L’Albanese D’Italia” (Shqiptarët e Italisë).

Me këtë ai themeloi hapat e parë të shtypit kombëtar. Gjithashtu më 1883-n ai botoi revistën e parë në gjuhën shqipe “Flamuri i Arbërit”. /KultPlus

Postime të ngjashme

Ministria e Kulturës anashkalon festivalin “Bletëzat”

D J

Akademia e Shkencave po bën hartimin e tri veprave madhore albanologjike

S.B.

Del në ankand një pikturë e rrallë e Van Gogh

S.B.

Ministria e Kulturës në vitin 2021 me mbështetje të projekteve për zhvillim, afirmim dhe promovim të kulturës

D J

Mesazhi në kryeveprën “Britma” hap kapitull të ri në biografinë e Munchut

S.B.

Filmi shqiptar korr sukses në Toronto

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...