Agjencia Zhurnal.mk
Auto

Lamborghini dëshiron të elektrizojë veten me 1.5 miliardë euro

Prodhuesi i veturave sportive nuk dëshiron t’u thotë plotësisht lamtumirë motorëve me djegie të brendshme.

Seria e parë hibride do të vijë në vitin 2023.
Lamborghini paraqiti një plan për të elektrizuar veturat e saj sportive të martën.

Me një investim total prej 1.5 miliardë eurosh , duhet të arrihet dekarbonizimi gjithëpërfshirës dhe një zhvendosje drejt drejtimeve më miqësore ndaj klimës.

Sidoqoftë, ju gjithmonë doni t’i qëndroni besnikë ADN-së tuaj dhe të qëndroni për një performancë të jashtëzakonshme, thotë CEO i Stephan Winkelmann në një njoftim për shtyp.

Plani me tre hapa

Nën titullin “Cor Tauri”, Lamborghini ka prezantuar një plan me tre faza.

Në një hap të parë, Lamborghini dëshiron të ringjallë përsëri motorin me djegie. Kështu që elektrizimi afrohet shumë ngadalë. 2021 do të jetë vit ku duhet të prezantohen dy modele të reja. Faza 1 duhet të zgjasë deri në vitin 2022.

Kalimi në disqet hibride do të kërkohet në fazën e dytë. Me Sian, Lamborghini tashmë ka prezantuar një model hibrid, por me një motor elektrik shumë të vogël. Në vitin 2023, megjithatë, do të prodhohet automjeti i serisë së parë me një motor hibrid (më të fuqishëm). Një veturë hibride duhet të jetë në dispozicion për të gjitha modelet e Lamborghini deri në vitin 2024. Deri në fillim të vitit 2025, emetimet e dioksidit të karbonit në të gjithë flotën e Lamborghini duhet të arrijnë në 50 për qind të vlerës së sotme.

Lamborghini nuk ka ndërmend të prezantojë një veturë thjesht elektrike deri në fazën e tretë. Duhet të jetë gati në gjysmën e dytë të dekadës. Lamborghini elektrik duhet të pozicionohet në krye të segmentit të tij. Se si synon ta bëjë kjo markë me një vonesë të tillë kohore krahasuar me konkurrencën, duket e paqartë.

“Plani i elektrifikimit të Lamborghini nënkupton një kurs të r” , thotë Stephan Winkelmann.

“Kjo është e nevojshme në një botë që ndryshon rrënjësisht, ku ne duam të japim një kontribut duke ulur më tej gjurmën tonë mjedisore. Përgjigja jonë është një plan me një qasje 360 ​​gradë që do të përfshijë produktet tona dhe vendndodhjen e kompanisë sonë në përqafimet e Sant’Agata Bolognese dhe na çon drejt një të ardhme më të qëndrueshme”.

Postime të ngjashme

Ferrari njoftoi një veturë të re revolucionare sportive për në fund të qershorit

Dafina Vidishiqi

Porsche 911 GT3 aktual mori një version më të rehatshëm Touring

Dafina Vidishiqi

Opel Astra i ri po vjen në fund të vitit

Dafina Vidishiqi

Edhe sa mund të vazhdoni vozitjen, nëse drita në tabelën e kontrollit të veturës tregon se po ju mbaron vaji?

Dafina Vidishiqi

Vetura unike e gatshme t’i dorëzohet pronarit, Bugatti La Voiture Noire u shit për 16.7 milionë euro

Dafina Vidishiqi

Toyota zhvendos prodhimin në Republikën Çeke

Lea Muslija

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...