Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Lansohet rivali i TikTok, Instagram Reels lejon njerëzit të krijojnë video të shkurtra dhe me muzikë

Zhurnal Ads

Me një të ardhme të pasigurt të TikTok, Instagram po shpreson të tërheqë disa krijues nga TikTok, me Reels, i cili po Vienna në treg sot në më shumë se 50 vende, përfshirë SHBA, Britani të Madhe, Japoni dhe Australi, si në iOS ashtu edhe në Android.

Ngjashëm me TikTok, Reels lejon njerëzit të krijojnë video me forma të shkurtra të vendosura në muzikë që mund të ndahen me miqtë dhe ndjekësit dhe të zbulohen gjatë shfletimit të aplikacionit, transmeton Telegrafi.

Është mundësia më e re për Instagram që të sjellë përdoruesit, të rrisë sasinë e kohës që njerëzit kalojnë në aplikacion çdo ditë dhe të vendosen si një platformë argëtuese video.

Reels u lejon njerëzve të regjistrojnë video deri në 15 sekonda dhe të shtojnë muzikë popullore, si dhe një grup filtrash dhe efektesh. Për krijuesit që kërkojnë të përdorin Reels Instagram si një mënyrë e re për të ndërtuar një vijim, Instagram ka rindërtuar faqen e saj Explore për të krijuar një vend të veçantë zbarkimi për Reels në pjesën e sipërme të ekranit, në të cilin njerëzit mund të lëvizin vertikalisht – të ngjashme me “Për ju faqen e TikTok”.

Mundësitë private dhe publike janë të disponueshme.

Nisja e Reels vjen pasi TikTok përballet me një ndalim të mundshëm në Shtetet e Bashkuara nga Presidenti Donald Trump ose një blerje e mundshme e pjesshme nga Microsoft. ByteDance tha gjithashtu të dielën se Facebook ishte ndër telashet në rrugën e saj, duke akuzuar kompaninë për plagjiaturë të produktit të saj me Instagram Reels.

Reels është projektuar me argëtim në mendje, një zonë në të cilën Instagram dëshiron të përqendrohet vërtet.

Dallimi më i madh i Reels nga TikTok është lidhja e tij me ekosistemin gjithëpërfshirës të Instagramit. Njerëzit mund të dërgojnë Reels te miqtë e tyre direkt në Instagram dhe ata mund të përdorin filtra dhe mjete AR të specifikuara në Instagram – gjithçka që njerëzit duan të bëjnë është pjesë e një rrjeti ekzistues.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

YouTube sjell rregulla të reja për të gjithë ata që fitojnë para nga kjo platformë

S.B.

Edhe ”Apple” mund të akuzohet për…ryshfet?

S.B.

​Nokia merr kontratë nga NASA për të vendosur rrjetin 4G në Hënë

admin

Rivalizimi i TikTokut çon pasurinë e Zuckerbergut në 100 miliardë dollarë

admin

Prezantohet Xiaomi Mi 10 Ultra

admin

Çmimi i OnePlus 8T publikohet në ueb-faqen e Amazonit

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...