Agjencia Zhurnal.mk
Sport

Laport merr nënshtetësinë, do të luajë për Spanjën

Emerik Laport edhe zyrtarisht ka marrë nënshtetësinë e Spanjës dhe mund të luajë për Spanjën në “Euro 2021”.

“Me propozimin e Ministrit të Drejtësisë në përgjigje të rrethanave të jashtëzakonshme që kanë të bëjnë me z. Aymeric Jean Louis Zherard Alphonse Laporte, dhe pas diskutimi nga Këshilli i Ministrave në mbledhjen e tij të 11 majit 2021, unë sapo i dhashë shtetësinë spanjolle me letër natyralizimi z. Aymeric Jean Louis Gérard Alphonse Laporte “, shkruan Ministri i Drejtësisë Juan Carlos Campo Moreno.

Luis Enrique pritet të shpallë listën e tij për euro më 21 maj dhe aty mund të jetë i ftuar edhe kampioni i Premierligës, Laporte. Mbrojtësi kishte luajtur ende pa i bërë 21 vjeç në kombëtaren e Francës, fillimisht më U-17 dhe më pas U18 (9 ndeshje), U19 (12 ndeshje) dhe Espoirs (19 ndeshje).

“Euro 2020” do të fillojë më 11 qershor, ndërsa Spanja do të luajë dy ndeshje testuese përpara me Portugalinë dhe Lituaninë.

Postime të ngjashme

Mancini: Zvicra ekip i fortë, na duhet ndeshje perfektë për ta mposhtur

Dafina Vidishiqi

Pogba shpallet lojtari i ndeshjes, Francë – Gjermani

Dafina Vidishiqi

Franca fiton ‘Klasiken e Evropës’, mposht minimalisht Gjermaninë

Dafina Vidishiqi

Xherdan Shaqiri flet për ndeshjen me Italinë: Nuk kanë pranuar gol në nëntë ndeshje, por edhe në sulm janë të jashtëzakonshëm

Dafina Vidishiqi

Rudiger si Suarez, kafshon Pogban

Dafina Vidishiqi

Pjesa e parë, Francë 1-0 Gjermani: Vendos autogoli i Hummels

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...