Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

LDK ende pa kandidat për kryeministër, Hoti: Nuk e kemi diskutuar

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Avdullah Hoti, ka deklaruar se Lidhja Demokratike e Kosovës (partia prej nga ai vjen) ende nuk ka dikustuar për kandidatin për kryeministër në zgjedhjet e parakohshme parlamentare që pritet të mbahen në vend, njofton Insajderi.

Ai u shpreh se në ditët e ardhshme beson që kjo çështje do të mbyllet.

“Ne ende nuk e kemi diskutuar këtë çështje më strukturat tona të partisë, besoj qe në ditët e ardhshme do të përmbyllet kjo çështje, shpresoj që edhe vendimi do te bëhet publik i Gjykatës Kushtetuese dhe mandej hyjmë në afate kushtetuese të cilat duhet t’i respektojmë”, tha Hoti.

Tutje, i pari i ekzekutivit ka shtuar se organizmi i zgjedhjeve në kohë pandemie do të jetë sfidë.

“Organizimi i zgjedhjeve në kohë pandemie vërtetë ka me qenë sfidë por tani ky është vendim që nuk diskutohet dhe ne duhet të bëjmë të gjitha përgatitjet e nevojshme dhe të gjitha institucionet përkatëse që janë përgjegjëse për organizimin e zgjedhjeve, do ta kenë mbështetjen e plotë edhe te qeverisë, edhe institucioneve tjera për të organizuar zgjedhje të lira e demokratike”, tha ai.

Këto komente Hoti i bëri gjatë vizitës në Shërbimin Spitalor, Klinik dhe Universitar të Kosovës.

Postime të ngjashme

​Bekim Jashari: Vetëm të bashkuar jetësojmë amanetin e dëshmorëve

T E

Vdes profesori i njohur Zejnullah Gruda

T E

PZAP-ja miraton pjesërisht ankesën e një kandidateje boshnjake

T E

Rifat Jashari: Nëse është nevoja, prapë jemi të gatshëm me këta meshkuj çka i kemi me iu përgjigj Serbisë

T E

Edhe Lirije Kajtazi akuzon për manipulim votash

T E

Haxhiu zbulon se kur do të votohet qeveria Kurti 2

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...