Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Lehtësohen masat kufizuese, Greqi do të lejohen dasmat dhe pagëzimet, por me disa rregulla specifike

Me lehtësimin e masave, prej qershorit në Greqi do të lejohen dasmat dhe pagëzimet, por me disa rregulla specifike. Gjatë njoftimeve për heqjen e masave të mbylljes, ministria e Shëndetësisë në Greqi njoftoi se tani do të zbatohen rregulla të reja për dasmat dhe pagëzimet, ku do të lejohen deri në 100 persona, por në ambiente të hapura.

Gjithashtu u vendos që ora policore nis 30 minuta pas mesnate. Baret dhe restorantet nuk do të lejohen që të vendosin muzikë, për të paktën deri në fund të majit.

Lehtësimi i masave hyn në fuqi nga e premtja. Nga fundi i javës do të hiqet edhe leja e kërkuar me SMS për të dalë e për të bërë pazaret, kurse do të lejohet edhe udhëtimi nga prefektura në prefekturë.

Në ishuj, njerëzit mund të futen duke paraqitur një test negativ të çdo lloji apo certifikatë vaksinimi. Që nga fillimi i pandemisë e deri më tani, Greqia numëron 367,076 të infektuar dhe 11,141 humbje jete.

Postime të ngjashme

Pamje si në luftë, tornado goditet Çekinë – disa fshatra janë rrafshuar me tokë, ka edhe viktima

Dafina Vidishiqi

Britaniku 72 vjeç, rezultoi 43 herë pozitiv me coronavirus

Dafina Vidishiqi

“Pasurinë ia la vëllait”/ Biznesmeni i njohur i jep fund jetës me dy plumba, mesazhi që u gjet në makinën e tij

Dafina Vidishiqi

Rreth 300 migrantë mund të kenë vdekur pas përmbytjes së anijes në Jemen

Dafina Vidishiqi

PE miraton rezolutë për të drejtën në abort të sigurt

Dafina Vidishiqi

Ambasadori amerikan kthehet në Moskë

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...