Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Lëshohet në përdorim spitali modular Covid në Gostivar

Gostivar, 27 shkurt – Në Gostivar është lëshuar në përdorim kovid spitali modular, një nga gjashtëmbëdhjetë spitalet që po vendosen në vend.Ai është me kapacitet prej 35 krevatesh dhe ndodhet afër repartit infektiv të Spitalit të përgjithshëm të Gostivarit dhe plotësisht është i pajisur.

Në lëshimin në përdorim ishte dhe njeriu i parë i shëndetësisë në Maqedoninë e Veriut, Venko Filipçe, i cili objektin e ri të ndërtuar e quajti mini klinikë infektive. Në të së pari do të punojnë të punësuarit nga repartet infektive, ndërsa do të përforcohet edhe me personel sipas sistemit të rotacionit.

“Së shpejti do të instalohet edhe aparati më bashkëkohor dixhital për rëntgen dhe eko me të gjitha sondat, të cilat janë të nevojshme për diagnostikim të saktë. Me pajisjet e instaluara, kjo do të jetë një klinikë mini infektive për trajtimin e pacientëve me kovid-19, dhe në disa kohë të tjera mund të përdoret si një qendër moderne e triazhit ose një qendër më e vogël urgjence”, tha Filipçe.

Ministri Filipçe gjatë vizitës realizoi edhe takim me udhëheqësinë e spitalit të përgjithshëm “Ferid Murad” të cilin e përdori për të diskutuar planet dhe investimet. Ai njoftoi se së shpejti spitali i Gostivarit, i cili ofron shërbime për banorët e komunave përreth.

Drejtori i spitalit, Jakup Jakupi vuri në dukje se objekti ka përfunduar për më pak se dy muaj dhe se puna tashmë është duke u zhvilluar në fazën përfundimtare të instalimit të pajisjeve shtesë të specializuara.

“Në fillim do ta përdorim për akomodimin dhe trajtimin e pacientëve me kovidium. Do të jetë shumë e dobishme, veçanërisht nëse ka një rritje të numrit të pacientëve, e cila shpresoj të mos ndodhë”, theksoi Jakupi.

Postime të ngjashme

Zaevi nesër takon Selën dhe Gashin

R Zh

Radiologjia prej një muaji pa rezonancë magnetike, pacientët paguajnë 500 te privati

R Zh

Edhe nesër me diell, nga e marta vranësira, reshje dhe ulje të temperaturave

R Zh

Bytyqi: Me mbështetje të drejtpërdrejtë financiare e kthejmë kreativitetin e ivent industries

R Zh

Në Dibër edhe një viktimë nga Kovid-19, deri më tani gjithsej 40

R Zh

Despotovski: Përkundër pandemisë, kompanitë në zonat TIR kanë rezultate pozitive ekonomike

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...