Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Letra me prokurorinë që mundësoi dorëzimin vullnetar të Veselit – Flet Emmerson

Prishtinë, 18 nëntor, Zhurnal-ks – Avokati i Kadri Veselit, Ben Emmerson, në seancën e sotme të Speciales ka folur për formën e dorëzimit të ish-kreut të Kuvendit  për në Hagë.

Emmerson ka thënë se  prokurori ka dëgjuar parashtrimet për Veselin.

Ai tha se ky bashkëpunim u krye para aktit të arrestimit eventual ndaj tij.

“Nuanca dhe ndryshimi mes meje dhe zotit Hooper, pra në përgjithësi janë parashtrime të ngjashme. Për dallim nga zoti Thaçi, prokurori ka dëgjuar parashtrimet për zotin Veseli. Disa javë përpara fillimit të procesit unë i shkruajta zotit Smith që pse zotit Veseli duhet t’i besohet për pikën e dorëzimit vullnetar, dhe kam kënaqësinë të them që ky proces qoi në një bashkëpunim dhe u krye paraprakisht para aktit të arrestimit”, tha ai.

Tutje, ai tha se nuk e ka të qartë nëse kjo letër i është treguar edhe gjykatës, mirëpo se siç u shpreh ai, prokuroria pas të njëjtës kishte nisur negociatat për dorëzimin vullnetar të Veselit.

“Unë nuk e kam të qartë në qoftë se kjo letër që është shkëmbyer mes meje dhe prokurorisë iu është treguar juve si gjykatës, ngase prokuroria vet pas kësaj letre nisi negocitatat me mua lidhur me dorëzimin vullnetar të zotit Veseli”, tha ai. 

Postime të ngjashme

Dialogu Kosovë-Serbi, ekspertët sugjerojnë një takim që ti paraprijë atij të 25 korrikut

Lea Muslija

Vuçiqi falënderon policët serbë, thotë se e mbrojtën Kosovën kur u sulmua nga jashtë

Lea Muslija

Ben Meir: Kurti të mos e pranojë Asociacionin, i pamohueshëm gjenocidi serb në Kosovë

Lea Muslija

Ministri i Qeverisë për Asociacionin: S’mund ta shkelim Kushtetutën dhe të kemi institucion një etnik

Lea Muslija

Nisma dënohet nga KQZ-ja, mund t’i anulohet pjesëmarrja në zgjedhjet lokale

Lea Muslija

Fundjava në Kosovë me rrebeshe shiu, java e ardhshme me valë të nxehtit afrikan

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...