Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Letra me pullën historike e 1859 shitet për 430 000 euro

Zhurnal Ads

Një letër, që mbante një nga pullat e hershme të qytetit të Luebeck-ut, nga viti 1859 dhe që u paraqit në ankand të shtunën, në qytetin Wiesbaden, Gjermani, u shit për 430 000 euro (510 000 dollarë).

Sipas shtëpisë së ankandeve “Heinrich Koehler”, që pretendon se është shtëpia më e vjetër e ankandeve të pullave në Gjermani, oferta fillestare për letrën ishte vetëm 80 000 euro.

Një ofrues anonim e bleu letrën historike pas daljes në ankand të pjesëve të koleksionit të pullave të ish-shefit të grupit të supermarketeve “Tengelmann”, Erivan Haub.

“Heinrich Koehler tha, gjithashtu, se një tjetër letër e ashtuquajtur Baden, e vitit1856, që hyri në garë për 100 000 euro, solli 320 000 euro.

Ajo i përkiste dikur mbretit Carol II të Rumanisë, një koleksionist i pasionuar pas pullave.

Kur ai u arratis në megrim, në 1940, mori me vete edhe koleksionin e tij.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Ushtarakët kinezë dhe amerikanë diskutojnë për përballimin e katastrofave

Z H

Trump nominohet për Çmimin Nobel për Paqe 2021

H S

Policia gjermane bastis disa prona si pjesë e hetimeve për sulmin në Vjenë

H S

Pa këmishë dhe reçipeta, kryeministrja finlandeze “ndez” rrjetin (Foto)

admin

Mbi 49 milionë të shëruar nga Covid-19 në mbarë botën

S.B.

Parashikuesit e zgjedhjeve e nxjerrin Bidenin favorit për të fituar

H S
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...