Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

Letra me pullën historike të 1859-s shitet për 430.000 euro

Kobelnz, 24 nëntor – Një letër, që mbante një nga pullat e hershme të qytetit të Luebeck-ut, nga viti 1859 dhe që u paraqit në ankand të shtunën, në qytetin Wiesbaden, Gjermani, u shit për 430.000 euro (510.000 dollarë).

Sipas shtëpisë së ankandeve “Heinrich Koehler”, që pretendon se është shtëpia më e vjetër e ankandeve të pullave në Gjermani, oferta fillestare për letrën ishte vetëm 80.000 euro.

Një ofrues anonim e bleu letrën historike pas daljes në ankand të pjesëve të koleksionit të pullave të ish-shefit të grupit të supermarketeve “Tengelmann”, Erivan Haub.

“Heinrich Koehler tha, gjithashtu, se një tjetër letër e ashtuquajtur Baden, e vitit 1856, që hyri në garë për 100.000 euro, solli 320.000 euro.

Ajo i përkiste dikur mbretit Carol II të Rumanisë, një koleksionist i pasionuar pas pullave.

Kur ai u arratis në megrim, në 1940, mori me vete edhe koleksionin e tij/DPA.

Postime të ngjashme

Personat e hershëm janë më të lumtur se ata që zgjohen vonë

Dafina Vidishiqi

Shenjat në thonj që tregojnë nëse e keni kaluar Coronavirusin

Dafina Vidishiqi

Ilaçi për Alzheimerin aprovohet nga Agjencia e Barnave, hera e parë në 20 vjet

Lea Muslija

Europa përjeton pranverën më të ftohtë që nga viti 2013

Lea Muslija

Do të ketë një eklips diellor sot, kjo është ora kur mund ta shihni dhe në cilat vende të botës është i dukshëm

Lea Muslija

Harrojini legjendat që keni dëgjuar: Ja ç’duhet të bësh në të vërtetë kur të pickon një kandil

Lea Muslija

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...