Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Libia duket me shpresë të zymtë për një lider të ri

Situata politike kaotike dhe e dhunshme e Libisë mund të sqarohet me zgjedhjen e një kryeministri të ri të përkohshëm.

Parlamenti do të mblidhet për të votuar ndoshta për Abd al-Hamid Dbaibah.

Zgjidhja e përkohshme tashmë po përballet me kritika, njofton Hbl, transmeton RTKLive.

Parlamenti mblidhet të hënën përpara një votimi që mund t’i japë kryeministrit të propozuar Dbaibah një pushtet të përkohshëm.

Që 188 anëtarët takohen në Sirte, në bregdetin libian, një qytet i njohur si vendlindja e diktatorit të përmbysur dhe të vrarë, Muammar Gaddafi.

Kandidatura e Dbaibah është negociuar në një proces të mbikëqyrur nga OKB, pasi palët në konfliktin e vendit, të ndarë, ranë dakord për një armëpushim në tetor.

Në njërën anë, me qendër në kryeqytetin Tripoli, ishte qeveria e mbështetur nga OKB-ja, e udhëhequr nga Fayez al-Sarraj.

Nga ana tjetër, komandanti tjetër Khalifa Haftar, i cili në praktikë kontrollonte pjesë të mëdha të territorit libian nga bastioni i tij në pjesën lindore të vendit.

Kryeministri i propozuar Dbaibah është një biznesmen dhe miliarder.

Ai thotë se qeveria e re do të përbëhet nga 33 ministra pa paraqitur ndonjë emër.

Kjo përbërje e qeverisë ka ngjallur kritika.

Në një fjalim në televizion, ai i bëri thirrje Parlamentit të votojë në favor të propozimit, që do të thotë se qeveria e re do të zëvendësojë dy blloqet e mëparshme të pushtetit.

“Unë i nxis të gjithë Anëtarët të mos e humbin këtë mundësi për të bashkuar Parlamentin,” tha Dbaibah.

Qeveria e përkohshme do ta drejtojë vendin drejt zgjedhjeve të planifikuara në 24 dhjetor.

Libia, praktikisht, është zhytur në kaos, që kur diktatori Gaddafi u përmbys në një kryengritje popullore të mbështetur nga NATO më 2011.

Analistët politikë paralajmërojnë gjithashtu se zgjedhja e Dbaibah tashmë është përballur me pengesa të tilla nga rivalët e tij politikë, duke vënë në pikëpyetje personalitetin e tij dhe duke u përpjekur ta njollosin atë.

Postime të ngjashme

Qetësohet situata në ishullin e Jersey, anijet luftarake Franceze dhe Britanike tërhiqen

N E

Presidenti Slloven: E dimë nga përvoja se ndryshimet e kufijve në këtë pjesë të Evropës nuk zhvillohen pa flijime

N E

Dendias: SHBA do të ishin partneri ideal për të bindur Turqinë të pranojë Konventën e Detit

N E

COVAX dhe NOVAVAX arrijnë marrëveshje për 350 milion vaksina Anti-Kovid

N E

Konstantin Kosachev diplomati rus që inicoi Gjykatën Speciale, në listën e sanksioneve të SHBA-së

N E

Të paktën 25 persona janë vrarë gjatë një shkëmbimi zjarri në Brazil

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...