Libidoja mashkullore është dobësuar për shkak të hormonit të prolaktinës

Burrat që kanë një dëshirë të dobët për seks mund të kenë nivele më të ulëta të këtij hormoni, i cili ka lidhje me ushqyerjen me gji

 

Prolaktina prodhohet nga gjëndra e hipofizës dhe është e njohur për rolin e saj në stimulimin e rritjes së gjinjve dhe prodhimin e qumështit te gratë. Megjithatë, ajo gjithashtu ka funksione të tjera, përfshirë sigurimin e kënaqësisë seksuale për trupin.

Ky hormon ka gjasa që duke ndërvepruar me dopaminën ndikon në dëshirën seksuale, transmeton Telegrafi.

Studimi, i botuar në revistën Journal of Sexual Medicine, ka ekzaminuar 3.000 evropianë midis moshës 40 dhe 79 vjeç.

Tek ata nivelet e tyre të testosteronit, prolaktinës, si dhe kolesterinës dhe sheqerit në gjak u matën dhe u përcaktua indeksi i masës trupore (BMI).

Më në fund, ata iu përgjigjën pyetjeve në lidhje me shëndetin e tyre të përgjithshëm dhe seksual, përdorimin e alkoolit dhe shprehitë e pirjes së duhanit.

Sipas një teorie, shëndeti i dobët shkaktohet nga nivelet e ulëta të prolaktinës dhe dihet që meshkujt që konsumojnë shumë pije alkoolike dhe konsumojnë shumë duhan kanë probleme më të mëdha në dhomën e gjumit, siç është mosfunksionimi erektil.

Sipas një shpjegimi tjetër, “prolaktina pasqyron ndryshimet në nivelin e kimikateve në tru që shërbejnë për të transmetuar sinjale dhe për të rregulluar sjelljen seksuale”.

Si kontrollohet prolaktina?

Një nga rregullatorët kryesorë të prodhimit të prolaktinës nga gjëndra e hipofizës është hormoni i quajtur dopamina, e cila prodhohet nga hipotalamusi, pjesa e trurit direkt mbi gjëndrrën e hipofizës.

Dopamina kufizon prodhimin e prolaktinës, kështu që sa më shumë dopaminë të ketë, aq më pak lirohet prolaktina. Prolaktina vetë e rrit sekretimin e dopaminës, kështu që kjo krijon një lak negativ të reagimit.

Vlera e prolaktinës mund të del e rritur nëse keni ngrënë ushqim para se ta jepni gjakun për analizë ose nëse jeni nën stres.

Testin duhet ta përsëritni disa orë pas ushqimit dhe kur jeni relaksuar.

Related posts

Pse patjetër duhet të përdorni vitaminë C dhe cila është forma e duhur?

D V

Një nga erëzat me më tepër vlera shëndetësore, e dini pse gjyshet përdorin gjithmonë karafil të thatë?

D V

Çdo natë nga një lugë mjaltë; Ja pse duhet ta bëni këtë gjë vazhdimisht përpara se të flini

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More