Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

Libri tronditës 40-vjeçar parashikoi një sëmundje vdekjeprurëse që ‘mund të zhduk qytete’

Wuhan besohet të jetë epiqendra e shpërthimit të coronavirusit, por një libër 40-vjeçar gjithashtu e vendosi atë në qendër të komplotit të tij tronditës në lidhje me një lloj që “mund të zhdukte qytetet”.

Ka më shumë se një vit që kur një rritje në rastet e një “pneumonie të panjohur” u raportua për herë të parë në Organizatën Botërore të Shëndetësisë (OBSH) nga Kina. Sëmundja misterioze, e cila më vonë u bë e njohur si COVID-19, besohet të ketë origjinën nga një treg i lagësht në Wuhan dhe që nga ajo kohë ka infektuar mbi 91 milionë njerëz në të gjithë botën. Dhe një libër i shkruar në vitin 1981 ndjek një retorikë të hershme të ngjashme, shkruan Express.co.uk.

Shkruar nga Dean Koontz, ‘Sytë e Errësirës’ është një histori për një nënë që zbulon se djali i saj Danny po mbahej në një strukturë ushtarake pasi ishte infektuar me një mikroorganizëm të quajtur “Wuhan-400″.

“Ishte rreth asaj kohe që një shkencëtar kinez me emrin Li Chen u zhvendos në SHBA, duke mbajtur një regjistër disqet të armës së re biologjike më të rëndësishme dhe të rrezikshme të Kinës në një dekadë. Ata e quajnë atë ‘Wuhan-400’ sepse u zhvillua në laboratorët e tyre RDNA jashtë qytetit të Wuhan dhe ishte lloji i 400-të i zbatueshëm i mikroorganizmave të bëra nga njeriu i krijuar në atë qendër kërkimore”, transmeton Telegrafi.

Ekstraktet e mëtejshme të librit shprehen se Wuhan-400 mund të përdoret për të shkaktuar kërdi në skenën ndërkombëtare.

Ai shton: “Wuhan-400 është arma perfekte.

“Ajo mundon qeniet njerëzore, asnjë krijesë tjetër e gjallë nuk mund ta mbajë atë. Wuhan-400 nuk mund të mbijetojë jashtë një trupi të gjallë për më shumë se një minutë, që do të thotë se nuk mund të kontaminojë përgjithmonë objektet ose vendet e tëra ashtu si mundet antraksi dhe mikroorganizmat e tjerë virulentë. Kur pritësi skadon, Wuhan-400 brenda tij zhduket pak më vonë, posa temperatura e kufomës të bie nën 30C”.

“Ata e dinin se kinezët mund të përdornin Wuhan-400 për të zhdukur një qytet ose një vend dhe atëherë nuk do të kishte më nevojë për ta për të kryer dezinfektim të ndërlikuar dhe të shtrenjtë para se të lëviznin dhe të merrnin përsipër”.

Famë e famshme e librit u shfaq sërish kur politikani indian Manish Tewari shkroi në Twitter  për të duke arritur më shumë se 350 retweets dhe 800 pëlqime që nga ajo kohë.

Sidoqoftë, ekzistojnë disa ndryshime kryesore në parashikimin dhe llojin e fundit të coronavirusit.

Wuhan-400 i trilluar u zhvillua si një armë bio me një normë 100 për qind fataliteti, por COVID-19 ka një normë fataliteti prej më pak se 2 për qind në botë.

Ndërsa Wuhan-400 ka një periudhë jashtëzakonisht të shkurtër katër-orëshe të inkubacionit, COVID-19 kërkon një periudhë inkubacioni midis dy deri në 14 ditë.

Më në fund, u tha që Wuhan-400 prek vetëm qeniet njerëzore, por rastet e para të coronavirusit besohet të kenë qenë nga bashkëveprimi nga kafshët te njeriu.

Postime të ngjashme

Influencuesja e Instagramit poston nudo mbi elefantët e rrezikuar nga zhdukja, nxitë reagime të shumta në internet

S.B.

Një e re me kancer vdes 10 ditë pasi realizoi ëndrrën e saj të martohej: ‘Dashuria e vërtetë ekziston’

S.B.

E lodhur nga bllokimi për shkak të coronavirusit, kjo grua improvizon “një udhëtim me aeroplan” në shtëpinë e saj

S.B.

Video virale kap reagimin e 9-vjeçares amerikane, kur nëna i thotë se do të kthehet në shkollë

S.B.

3 mite të famshme mbi sipërmarrësit

T E

Dhjetë ndryshime që duhet t’i bëni gjatë të tridhjetave

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...