Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Liderët e G7 do të dhurojnë 1 miliard doza vaksinash në vendet e varfra

Udhëheqësit e G7 do të zotohen të shpërndajnë një miliard doza të vaksinave Covid në vendet e varfra në samitin që hapet sot në Cornwall.

Kjo u njoftua nga qeveria britanike që kryeson samitin.

Qëllimi është që të “përfundojë pandeminë” në 2022, njoftoi Downing Street në një deklaratë, duke deklaruar se Londra do të dhurojë 100 milionë doza.

Kryeministri britanik tha se “si rezultat i suksesit të programit të vaksinave në Mbretërinë e Bashkuar, ne tani mund të ndajmë disa nga dozat tona të tepërta me ata që kanë nevojë për to”.

“Duke vepruar kështu, ne do të bëjmë një hap masiv drejt mposhtjes së kësaj pandemie”, shtoi ai.

Shtetet e Bashkuara janë zotuar të furnizojnë me 500 milionë vaksina Pfizer në 92 vende me të ardhura të ulëta dhe të mesme, si edhe Bashkimin Afrikan.

“Dhurimet tona të vaksinave nuk përfshijnë presion për favorizime, ose lëshime të mundshme. Ne po e bëjmë këtë për të shpëtuar jetë”, tha Biden.

Johnson tha se shpresonte që kolegët e tij udhëheqës në samitin, i cili fillon sot të “bëjnë premtime të ngjashme në mënyrë që, së bashku, të mund të vaksinojmë botën deri në fund të vitit të ardhshëm”.

Grupi i udhëheqësve të kombeve të pasura pritet të bjerë dakord për të siguruar një miliard doza të vaksinave të koronavirusit në një përpjekje kolektive për t’i dhënë fund pandemisë.

Udhëheqësit e Kanadasë, Japonisë, Francës, Gjermanisë dhe Italisë, si dhe SHBA dhe Mbretëria e Bashkuar, po përcaktojnë gjithashtu një plan për të zgjeruar prodhimin e vaksinave për të ndihmuar në arritjen e këtij qëllimi./A2

Postime të ngjashme

Bombardohet një treg në një qytet në Etiopi, 43 njerëz u vranë dhe 33 janë zhdukur

Dafina Vidishiqi

Avokatët e Navalnyt publikuan ​​detaje të vendimit mbi ekstremizmin

Dafina Vidishiqi

Izraeli paralajmëron masa për shkak të variantit Delta

Dafina Vidishiqi

Përgjaket mbledhja e prindërve me zyrtarët e arsimit në Virginia

Dafina Vidishiqi

Blinken: Rrjedha Veriore 2, një projekt gjeopolitik rus

Dafina Vidishiqi

Izetbegoviq i thotë Vuçiqit: Kosova dhe Republika Serbe nuk mund të krahasohen, ju kryet gjenocid në Kosovë

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...