Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Liderja e opozitës në Bjellorusi hetohet për “terrorizëm”

Prokurorët në Bjellorusi nisën hetime për terrorizëm kundër udhëheqëses së opozitës, Sviatlana Tsikhanouskaya.

Tsikhanouskaya është arratisur nga Bjellorusia pas zgjedhjeve të diskutueshme presidenciale të gushtit të kaluar.

Prokurori Andrei Shved tha përmes një deklarate se Tsikhanouskaya dhe disa njerëz të tjerë kanë bërë komplot për të kryer sulme me zjarr dhe me eksplozivë në Minsk dhe qytete të tjera.

Ai nuk dha më shumë detaje, por njoftimi vjen disa ditë pasi zyrtarët thanë se kanë arrestuar një person, të akuzuar për përpjekje për të organizuar shpërthime në Minsk dhe qytetin afër Barisau.

Bjellorusia është përfshirë nga protestat pas zgjedhjeve presidenciale të 9 gushtit.

Alyaksandr Lukashenka pretendon se këto zgjedhje i kanë siguruar atij mandatin e gjashtë si president, por grupet e opozitës dhe disa punonjës zgjedhorë thonë se votimet janë përcjellë me mashtrime.

Bashkimi Evropian, Shtetet e Bashkuara dhe vende të tjera kanë refuzuar t’i njohin rezultatet e shpallura.

Menjëherë pas zgjedhjeve, mijëra bjellorusë kanë dalë në rrugë për të kërkuar dorëheqjen e Lukashenkës, pas gati tri dekadash në pushtet.

Më shumë se 33,000 njerëz janë arrestuar gjatë javëve të protestave.

Shumë prej tyre janë rrahur nga policia, ndërsa disa kanë pohuar se janë torturuar derisa kanë qenë në paraburgim.

Në përgjigje të represionit, Perëndimi ka sanksionuar disa zyrtarë bjellorusë.

Javën e kaluar, Tsikhanouskaya ka bërë thirrje për një valë të re të tubimeve kundër Lukashenkës.

Policia ka arrestuar qindra mbështetës të opozitës në Minsk, të cilët kanë bërë përpjekje të nisnin tubimet.

Postime të ngjashme

Gjermania tërheq një togë nga misioni i NATO-s në Lituani

Dafina Vidishiqi

Dhjetëra policë gjermanë plagosen pas një beteje të ashpër me disa qytetarë

Dafina Vidishiqi

Erdogan do të pësonte humbje, do të fitonte opozita e bashkuar – nëse zgjedhjet do të mbaheshin të dielën

Dafina Vidishiqi

Putin dakordohet me Biden për rifillimin e bisedimeve mbi kontrollin e armëve

Dafina Vidishiqi

Biden flet pas takimit me Putinin: Unë bëra atë që erdha të bëj

Dafina Vidishiqi

Borrell: Qeveria ruse dëshiron të destabilizojë Bashkimin Evropian dhe anëtarët e tij

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...