Agjencia Zhurnal.mk
Shqipëri

Ligjet nisin diskutimin e ndryshimeve në Kodin Zgjedhor

Zhurnal Ads

Presidenti Ilir Meta i është drejtuar me një thirrje Kuvendit të Shqipërisë, që të presë opinionin e Komisionit të Venecias përpara se të çojë për (ri)votim kodin e ri zgjedhor.

Komisioneri për Zgjerimin Oliver Varhelyi i kërkoi Kuvendit të presë opinionin e Komisionit të Venecias para se të vendosë mbi fatin e ndryshimeve në Kodin Zgjedhor.

Sipas tij, Parlamenti duhet të presë këtë këshillë nga Komisioni i Venecias.

Po pavarësisht thirrjes së tij, mazhoranca e majtë ka vendosur të vijojë pa humbur kohë me diskutimin e dekretit të Presidentit të Republikës me anë të të cilit ai ktheu për rishqyrtim këto ndryshime.

Komisioni i Ligjeve ka vendosur në rendin e ditës së mbledhjes së sotme shqyrtimin e këtij dekreti, ndërsa pritet që ajo të mos marrë parasysh argumentet e paraqitura nga Meta në relacionin shoqërues të tij.

Hedhjen poshtë të këtyre argumenteve dhe rrëzimin e dekretit e paralajmëroi një ditë më parë edhe vetë Kryeministri Edi Rama, i cili tha se nuk ka kohë për të humbur dhe se ndryshimet në Kod do të miratohen njësoj siç janë edhe në variantin e miratuar gati 3 javë më parë në Kuvend.

Presidenti Meta krahas dekretit i ka çuar edhe një kërkesë Komisionit të Venecias, ku i kërkon opinion juridik lidhur me kushtetueshmërinë e këtyre ndryshimeve që u miratuan pa pëlqimin e opozitës.  

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Rama shigjeton BE nga Ankaraja, mbështet Erdoganin për FETO: Turqia u gjend pranë Shqipërisë, jo si disa të tjerë që…

S.B.

Komiteti Teknik lejon seancat në parlament, por me një kusht…

S.B.

Arrestohet pedagogu i Universitetit të Korçës dhe sekseri, merrnin para për provime. Ja sa lekë dhe euro iu sekuestruan

admin

KQZ, shkresë Këshillit të Ministrave: Na duhet fond shtesë

S.B.

Koronavirusi mbyll për herë të dytë Gjykatën e Apelit në Vlorë

S.B.

Për 60 vendet hetues në BKH, aplikojnë 500 kandidatë, mbyllet procesi

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...