Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Limaj takon ambasadorin e ri të Hungarisë̈, diskutojnë për liberalizimin e vizave

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, priti sot në takim ambasadorin e ri të Hungarisë̈ në Kosovë, Jozsef Bencze, me të cilin ka biseduar për situatën në vend në këtë kohë pandemie, liberalizimin e vizave, rritjen e bashkëpunimit në ekonomi, edukim, siguri, etj.

Kryetari Limaj theksoi se Hungaria është një nga vendet që vazhdimisht e kanë mbështetur çështjen e liberalizimit të vizave, ku Kosova tashmë i ka përmbushur të gjitha kriteret për liberalizim dhe është e padrejtë që qytetarët tanë të mbesin edhe më tej të izoluar.

Ndërsa, ambasadori i Hungarisë në Kosovë, Jozsef Bencze, u shpreh se qeveria hungareze është e gatshme të mbështes me gjithë ekspertizën e saj shtetin e Kosovës në rrugën e saj të integrimeve euro-atlantike.

Sipas një komunikate të Nismës, kryetari Limaj dhe ambasadori Bencze diskutuan edhe për projektet që do të financohen përmes marrëveshjes financiare mes Hungarisë dhe Kosovës për shkëmbimin e ekspertizës.

Kryetari Limaj ka falënderuar ambasadorin Bencze për ndihmën që shteti hungarez ka dhënë në vazhdimësi për Kosovën, me theks të veçantë në fushën e sigurisë, veçmas atë të edukimit përmes bursave për studentët tanë.

Postime të ngjashme

14 të vdekur nga coronavirusi dhe 701 raste pozitive për 24 orë

S.B.

Kosnett dhe ministri Mehaj: Të intensifikohet bashkëpunimi në mes dy vendeve në fushën e sigurisë dhe mbrojtjes

S.B.

Kurti ua shpalos programin shefave të BE-së, Szunyog: Do ta përkrahim qeverinë në rrugën drejt Bashkimit Evropian

S.B.

Abdixhiku takoi ambasadorin Minxhozi, diskutojnë për thellim të bashkëpunimit mes dy vendeve

S.B.

Blerta Deliu: Dje ishte një ditë turpi për Kosovën, shkaku i Donika Gërvalles

S.B.

Gazi lotsjellës në Kuvend, deputetët deklarohen të pafajshëm

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...