Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

Liqeni i Baikalit, një bukuri e rrallë natyrore e Siberisë

I madh si një det dhe i thellë sa një hendek oqeani, liqeni Baikal në Rusi është një nga mrekullitë natyrore të botës.

Me një sipërfaqe më të madhe se Belgjika, liqeni përmban gati një të katërtën e të gjithë ujërave të ëmbla në botë. Pellgu masiv i tij është aq i madh sa që të gjithë lumenjve në planet do t’u duhej një vit i tërë për ta mbushur atë.

Pavarësisht kërcënimeve nga tubacionet e naftës dhe aktiviteteve të tjera njerëzore, liqeni Baikal mbetet kryesisht i pacenuar, me një ekologji jo të rrezikuar nga ndotja e mjedisit, kjo edhe për shkak të madhësisë së tij, si dhe vendndodhjes së largët.

Me florën, faunën dhe kulturën unike të vendasve lokalë, “deti” i shenjtë i Siberisë tërheq në çdo sezon artistë, fotografë dhe turistë nga e gjithë bota. \ a2news

Postime të ngjashme

Kjo çantë në formë aeroplani e Louis Vuitton kushton ‘më shumë sesa disa aeroplanë të vërtetë’

S.B.

Një Tesla me shpejtësi rreth 160 km/orë godet disa makina të parkuara, pastaj përplaset në një shtëpi në Florida

S.B.

Hapën themelet e një ndërtese, banorët e një fshati në Indi gjetën një enë të mbushur me stoli ari dhe argjendi – por gëzimi i tyre zgjati shumë pak

S.B.

Mësim në plazh për nxënësit në Spanjë

S.B.

Stërvitësi vritet nga ariu i cirkut pasi harroi të hiqte maskën e koronavirusit në kafazin e tij

S.B.

NASA nxjerr një imazh spektakolar nga planeti Mars

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...