Agjencia Zhurnal.mk
Shëndetësi

Lloji i ri i COVID-19: Shtatë simptoma të reja që nuk janë ‘tre klasiket’

Mutacionet e coronavirusit po ushtrojnë presion të madh në sistemin e kujdesit shëndetësor dhe ekonominë pasi spitalet përballen me një mungesë shtretërish dhe masat nuk mund të lehtësohen derisa shkencëtarët të jenë të bindur se mutacionet janë nën kontroll.

Varianti britanik është përhapur me shpejtësi në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar që nga dhjetori dhe tani ka variantin e Afrikës së Jugut për të luftuar. Transmetueshmëria e këtyre varianteve në mënyrë të pashmangshme po rrit raportin e rasteve simptomatike në të gjithë vendin.

Përhapja e shtuar e simptomave do të thotë se është jetike që publiku i gjerë të kuptojë gamën e plotë të efekteve të mundshme që lidhen me COVID-19.

Ekzistojnë shqetësime në rritje se njerëzit dinë vetëm tre simptoma kryesore, të cilat janë:

  • temperaturë e lartë
  • kollë e re, e vazhdueshme
  • humbje ose ndryshim i ndjenjës së nuhatjes ose shijes

Ky fokus i ngushtë është një gabim i rëndë sepse njerëzit mund të kenë virusin pa e ditur atë, duke e përhapur padashur pastaj në vend që të izolohen.

Drejtuesit e shëndetit publik kanë renditur shtatë simptoma të tjera të mundshme të coronavirusit, shkruan Express.co.uk.

Siç vunë në dukje, coronavirusi mund të shkaktojë:

  • dhimbje trupi
  • dhimbje fyti
  • diarre
  • konjunktivit (sytë e kuq)
  • dhimbje koke
  • skuqje të lëkurës
  • çngjyrosje të gishtërinjve ose të këmbëve

Thara Raj, drejtoreshë e shëndetit publik të Warrington, përfundon: “Ka pasur disa raste kur një person që ka rezultuar pozitiv për coronavirus në Warrington ka pasur simptoma shumë të lehta, ose simptoma të ndryshme nga ato tre klasiket. Këta njerëz, të cilët morën një test sapo filluan të mos ndiheshin mirë, na ndihmuan të ndalojmë përhapjen e virusit”.

Postime të ngjashme

Tri ilaçe befasuese në shtëpi për dhimbjet e këmbëve që qetësojnë dhimbjet shpejtë

D V

Nëse veproni kështu kurrë nuk do t’ju vijë era djersë!

D V

Përfitime shëndetësore që nuk i prisni nga frutat më të famshme të verës

D V

Pijet më të mira për një metabolizëm të shpejtë

D V

Ushqimet dhe pijet që duhen konsumuar në rast dehidratimi

D V

A duhet t’i kontrolloni rregullisht nivelet e kolesterolit?

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...