Agjencia Zhurnal.mk
Sport

Lojtarët e Barçës duhet t’i përshtaten Messit – thotë De Jong

Lionel Messi mbetet futbollisti më i mirë në botë dhe u takon bashkëlojtarëve të tij te Barcelona të ndryshojnë për t’iu përshtatur atij, thotë mesfushori Frenkie de Jong.

Gjashtë herë fituesi i Topit të Artë po has në vështirësi për t’u përshtatur me sistemin e ri të lojës, 4-2-3-1, nën udhëheqjen e trajnerit të ri Ronald Koeman, pasi ka dështuar të shënojë gol nga loja e hapur në gjashtë ndeshjet e para këtë sezon.

Për më tepër, Messi e ka krijuar vetëm një shans në La Liga këtë sezon, duke i lënë hapësirë produktit të ri të akademisë, Ansu Fati, që ta marrë vëmendjen me pesë gola dhe një asiste në të gjitha garat.

Por De Jong këmbëngul se u takon lojtarëve të tjerë në skuadrën e Barçës të sigurohen se Messi ndodhet në pozitën e duhur për të prodhuar magjinë e tij.

“Kur e ke Messin në ekip, atëherë natyrisht se në ekip e ke lojtarin më të mirë në botë”, tha De Jong për UEFA-n.

“Duhet të përpiqesh ta fusësh në pozitën më të mirë në fushë për ta bërë dallimin dhe mendoj se ne duhet t’i përshtatemi atij. Kur ai e pranon topin në një pozitë nga e cila mund ta bëjë dallimin, ai e bën atë gjithmonë”, theksoi ai.

Postime të ngjashme

Tuchel i lumtur me kalimin në gjysmëfinale

Z H

Gattuso drejt Fiorentinës, Napoli studion dy alternativa për stolin

Z H

Dënohet gjyqtari që nuk e pranoi golin e Ronaldos kundër Serbisë

Z H

Ndizet gara në Kupën e Shqipërisë, sot përcaktohen finalistet

Z H

Mbrojtësi i Bayern Munich pas eliminimit: Shpresojë që PSG ta fitojë Ligën e Kampionëve!

Z H

Martohen dy gjyqtarët e famshëm, Howard Webb dhe Bibiana Steinhaus

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...