Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

LSDM: Është siguruar proces arsimor i suksesshëm, 88% e nxënësve e ndjekin mësimin online

Zhurnal Ads

Shkup, 21 tetor, zhurnal.mk – Qeveria e udhëhequr nga LSDM edhe gjatë pandemisë serioze, siguroi proces arsimor të pandërprerë, si me mësimin në distancë, ashtu edhe me praninë fizike të nxënësve dhe mësimdhënësve në shkolla, thuhet në kumtesën e partisë më të madhe në pushtet LSDM.

Nga kjo parti mes tjerash thonë se mësimin onlajn pa vështirësi të mëdha e ndjekin 88% e nxënësve, ndërsa kjo përqindje nga fillimi i vitit shkollor është rritur për 18% falënderim i nismave të vetëqeverisjeve lokale të cilët për një periudhë jashtëzakonisht të shkurtër, përmes donacioneve siguruan IT pajisje për nxënësit dhe mësimdhënësit të cilët nuk i kishin pajisjet e nevojshme.

“Për nxënësit tjerë të cilët nuk kanë mundësi të ndjekin mësim onlajn, çdo ditë emitohen orë nga 15 minuta në televizion përmes radiotelevizionit kombëtar në gjuhën maqedone dhe shqipe, por edhe mësimdhënësit kanë obligim të dorëzojnë materiale të shtypura deri te fëmijët dhe në nivel ditor të komunikojnë dhe ta ndjekin përparimin e tyre në lidhje me materialin e mësimeve. Në rreth 600 objekte shkollore në shtet zhvillohet mësimi me prani fizike të nxënësve dhe mësimdhënësve, nën protokolle të ashpra të konfirmuara dhe algoritme. Nxënësit dhe kuadri arsimor të cilët janë përfshirë me prani fizike në procesin arsimor duhet të vazhdojnë deri në fund t’i respektojnë masat për mbrojtje personale nga koronavirusi me atë ta mbrojnë shëndetin e tyre dhe shëndetin publik”, citohet mes tjerash në kumtesën e LSDM-së.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Serwer: Brukseli dhe Uashingtoni duhet t’i thonë Bullgarisë ta ulë nervozën

E.E.

Dega e BDI – Gostivar i reagon Taravarit për dështimet

B M

25 viktima dhe 865 të infektuar me Covid-19 në 24 orët e fundit

E.E.

Moti sot me diell, temperatura deri në 31 gradë Celsius

E.E.

“Ligji për të huajt”, ashpërsohen kushtet

D J

1237 raste të reja, 39 të vdekur me Covid 19

T E
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...