Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

LSDM: Gjuha dhe identiteti nuk janë të negociueshme

Shkup, 26 nëntor, zhurnal.mk – Gjuha dhe identiteti nuk janë të negociueshme dhe as nuk mund të negociohen. Gjuha maqedonase dhe identiteti maqedonas janë konfirmuar dhe njohur, thonë nga LSDM.

LSDM reagon ndaj akuzave të OBRM-PDUKM-së pas intervistës së Kryeministrit Zoran Zaev për “BGNES”, duke komentuar se partia e opozitës e udhëhequr nga Hristijan Mickoski nuk ka besueshmëri për të folur në lidhje me Luftën Çlirimtare Popullore dhe partizanët.

“Partia që ndërtoi ideologjinë duke poshtëruar Luftën Nacionalçlirimtare, luftëtarët, partizanët, duke ndryshuar kuptimin e tyre, duke fshirë emrat e rrugëve, bulevardeve dhe institucioneve që u emëruan pas partizanëve maqedonas, një parti që gjatë regjimit, hodhi të gjallët në rrugë luftëtarët dhe i la ata pa premisa, nuk ka besueshmëri të flasë për Luftën Nacionalçlirimtare dhe partizanët.

Asgjë e re nga Mickoski dhe OBRM-PDUKM. Gjithmonë, në të gjitha momentet kyçe për të ardhmen evropiane, Mickoski del në publik dhe përpiqet të minojë pozitat e shtetit, të pengojë shtetin, të përhapë gënjeshtra dhe të nxisë tensionet në publik. Por qytetarët nuk besuan në histerinë e përhapur nga Mickoski për një kohë të gjatë. Mickoski nuk ka ndjenjë se çfarë është interesi shtetëror ose kombëtar sepse udhëhiqet ekskluzivisht nga interesi partiak. Kjo është arsyeja pse ai u ndëshkua nga qytetarët dhe kjo është arsyeja pse ai do të mbetet në opozitë për një kohë të gjatë”, thonë nga LSDM.

Postime të ngjashme

Pozicioni bullgar ndaj Maqedonisë së Veriut mbetet i pandryshuar, Sofja është e hapur për dialog

Dafina Vidishiqi

Carovska: Nëse nuk investoni në arsim, keni harruar të investoni në të ardhmen

Dafina Vidishiqi

Maqedonia e Veriut përballet me mungesë të vaksinave

Dafina Vidishiqi

BFI: As këtë vit nuk mund të kryhet haxhi

Dafina Vidishiqi

Destani: Roli dhe kontributi i diasporës shqiptare ka qenë dhe vazhdon të jetë i jashtëzakonshëm

Dafina Vidishiqi

MSHIA Maqedoni: Dokumentet e Draft-planit aksional të Strategjisë Nacional janë vendosur në ENER

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...