Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

LSDM-ja pret që deputetët të tejkalojnë interesat partiake dhe të votojnë “pro” miratimit të gjendjeve të jashtëzakonshme

Shkup, 30 shtator, zhurnal.mk – Grupi parlamentar i LSDM-së dhe koalicionit presin që secili deputet pavarësisht përcaktimit politik të dëshmoj përgjegjësi dhe të votoj “pro” miratimit të vendimeve për shpallje të gjendjes së jashtëzakonshme nga ana e Presidentit të shtetit.

“T’ju përkujtojmë, gjendja e jashtëzakonshme ishte në interes të qytetarëve dhe e domosdoshme për veprim të shpejtë të Qeverisë dhe institucioneve, për ndryshimin e ligjeve të cilat mundësuan efikasitet më të madh të pushtetit ekzekutiv në sjelljen e masave dhe politikave për ballafaqim me pasojat nga koronavirusi dhe mbrojtjen e shëndetit të qytetarëve. Në situatë kur kemi parlament të shpërbërë dhe Qeveri teknike me mandat për organizimin e zgjedhjeve”, thonë nga LSDM-ja.

Nga partia e Zaevit theksojnë se për shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme kishte konsensus mes partive politike.

“Nga këtu, në interes të qytetarëve është që deputetët të qëndrojnë pas vendimeve për shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme”, shprehen nga LSDM-ja.

Postime të ngjashme

Arifi: Fillon rekonstruimi i rrugës lokale Tetovë-Bërvenicë

R Zh

Editorial: Sfidat kryesore të Qeverisë së Maqedonisë së Veriut gjatë vitit 2021

R Zh

Ndërtimi i bulevardit “Bosnjë e Hercegovina” hyn në fazën përfumdimtare

R Zh

Gashi: Integrimi i përnjëhershëm dhe i plotë i Ballkanit Perëndimor në BE mund ta qetësojë rajonin tonë të trazuar

R Zh

Hristijan Mickoski pajtohet që rruga jonë e vetme është Bashkimi Evropian

R Zh

“Rusia e interesuar për të penguar perspektiven evropiane të Maqedonisë së Veriut”

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...