Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

LSDM: Kartela pagesore për pensionistë, të papunët dhe prindërit vetushqyes

Shkup, 13 shtator – Zhurnal.mk – LSDM ka paralajmëruar se Qeveria do të ndajë kartela pagesore për pensionistë, të papunësuar dhe për prindërit vetushqyes, informon Zhurnal.

Siç thuhet në kumtesën e kësaj partie, masa e katërt e cila do të prezantohet së shpejti, do të reflektojë në nevojat reale të kompanive dhe qytetarëve, dhe do të zhvillojë ekonominë.

“Për t’u stimuluar shitblerja private dhe të përforcuar fuqia blerëse, kartelat pagesore do u ndahen pensionistëve me pensione deri në 15 mijë denarë, kërkuesve pasivë për punë, si dhe prindërve vetushqyes. Paketa parasheh dhe masa stimulative për kthim në punë të personave që u larguan nga puna gjatë kohës së krizës, ndërsa vazhdon mbështetja për kompanitë me qëllim ruajtjen e vendeve të punës”, thuhet në kumtesë.

Nga partia thonë se Qeveria në tre setet e para të masave, ka arritur që ndjeshëm të zbutë efektet negative mbi ekonominë, përmes sigurimit të likuiditetit të kompanive dhe luftën për ruajtjen e çdo vendi pune, e njëkohësisht me kartelat pagesore dhe vauçerët për turizëm ka nxitur ekonominë dhe shitblerjen vendore.//Zhurnal.mk

Postime të ngjashme

Vazhdon mbledhja e Komisionit për çështje historike, debati mbi figurën e Goce Dellçevit

B L

Në QS “Boris Trajkovski” sot do të vaksinohen deputetët

B L

Gjendja me Kovid-19 po qetësohet, kërkohet vigjilencë në periudhën që vijon

B L

Rrugët në disa vende të lagështa, intensiteti i komunikacionit mesatar

B L

Nuhiu takon Isenin / Gjuha shqipe edhe do të shkruhet edhe do të mbrohet gjithandej

R Zh

Komuna e Çairit shënon ditën e planetit Tokë

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...