Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

LSDM mbetet me 3 zv.ministra, pjesa tjetër iu ndahet partnerëve të koalicionit

Shkup, 14 shtator – Emrat e zëvendësministrave betonohen, Zoran Zaev, do të duhet t’i kalojnë sonte nën koordinimin nga Bihaçka. Nga eshallonin e dytë, sipas informacionit jozyrtar në LSDM pozitat e zv.ministrave do të mbeten vetëm në financa, bujqësi dhe administratë, pjesa tjetër do të shkojë te partnerët më të vegjël të koalicionit që u shfaqën pasi ministritë pa portofol u shfuqizuan.

Pra, nënkryetarja e PDSH-së Isaku do të ulet në pozitën zëvendës-ministre në diplomaci, në karrigen e dytë në mjedis do të qëndron kuadër nga DOM, dhe sipas njoftimeve pritet një pozicion për këtë parti në Inspektoratin e Mjedisit.

Kuadër i NSDP do të jetë zëvendës në ekonomi. Arsimi dhe kultura shkojnë te Besa, ndërsa Drejtësia, Mbrojtja, Ministria e Brendshme, Transporti dhe Lidhjet dhe Shëndetësia shkojnë në BDI. Partia e Ahmetit tashmë ka shpallur kandidatët – befasia më e madhe është transferimi i Agim Nuhiut në Drejtësi, si dhe emërimi i Nazim Bushit, ish-drejtori i Telekomit, në Ministrinë e Brendshme, Ilir Hasani do të jetë zëvendës i Filipçes në kujdesin shëndetësor, ndërsa në Mbrojtje, nga Zëvendës Drejtori i Policisë Financiare, Bashkim Hasani, Bekim Rexhepi do të ulet në transport dhe lidhje.

Kryeministri është kontradiktor. Pa zbuluar detaje, ai së pari tha se lista ishte gati për në KUvend dhe më pas se disa nga kandidatët nuk ishin ende të precizuar.

“Procedura për shqyrtimin e emrave të tyre vazhdon dhe ne jemi në fund. Siç e shoh, Kuvendi ka themeluar trupat punues, komisionet janë zgjedhur në mënyrë që seancat të dimensionohen. Blic – Unë jam gati, nesër ose pasnesër, megjithëse do të jem në rrugën time, gjithçka është gati në mënyrë që propozimet të paraqiten në Parlament dhe Parlamenti ndoshta do t’i vendosë ato në rendin e ditës pas datës 20, në mënyrë që deputetët të lexojnë biografitë. Nuk mund t’i them emrat sepse ende nuk i kam konfirmuar plotësisht me partnerët”, tha Zaev.

Ndryshe nga deputetët, orekset e partive janë shumë më të mëdha në pozitat e drejtorëve. Dogana dhe DAP mbeten në LSDM, përmendet Goran Sugareski dhe Sanja Lukarevska, për fondin shëndetësor Muhamed Zekiri, në Hari Lokvenec në Telekom.

Pjesë e tortës së Zaev, sipas informatave partiake, do të jenë Hekurudhat dhe transporti dhe infrastruktura. E para është në listën e dëshirave të Billal Kasami. Pritjet e partnerit të koalicionit Zaev përfshijnë disa nga këto pozicione drejtori – Fondi Pensional, Postat, Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë, Agjencia e Rinisë dhe Sporteve, Agjencia e Filmit, si dhe Inspektorati për Bujqësi, Tregi, Urbanizëm.

Një zyrtar i lartë nga BESA i ka thënë TV 24 se nëse BESA tërhiqet nga Komisioni i Çështjeve Evropiane, do të duhet të kompensohet me pozicione të drejtorive. I njëjti zyrtar thotë se ka njoftime nga partia e Bilall Kasamit se nëse kërkesat e tyre nuk pranohen dhe BDI kundërshton, Ministri i Bujqësisë i Besa do të bllokojë emërimin e Sekretarit të Shtetit të BDI-së në Bujqësi.

TV 24 ka njoftuar tashmë se MEPSO dhe rrugët shtetërore shkojnë në BDI, dhe një pjesë e tortës së Ahmetit do të jetë Agjencia e Aviacionit Civil, dhe nuk përjashtohet edhe hapësira ​​për banim publik dhe shtetëror, si dhe AKE.

Njoftimet nga Ilindenska janë që pozitat e drejtorëve do të caktohen në faza të një seance qeveritare, sipas nevojës, por edhe mënyra se si ato do të harmonizohen. Ndërrimet tektonike nga Bihaçka nuk priten në skemën e tyre.

Postime të ngjashme

Vaksina, Sofijanova: Na mbron nga virusi korona

R Zh

Gjorgjia Sajkoski do ta udhëheqë shtabin zgjedhor të VMRO-DPMNE-së në zgjedhjet e ardhshme lokale

R Zh

Komunës së Çairit / Deri më tani janë vaksinuar 91 mësimdhënës/e dhe 58 edukatore

R Zh

Bullgari, konstituimi i kuvendit më 15 prill

R Zh

Zjarrfikësit e Shkupit vaksinohen kundër Covid-19

R Zh

“Drejtësia” s’do marrëveshje me sopotasit

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...