Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

LSDM: Mbrojtja e shëndetit publik është prioritet i lartë, s’ka tolerancë për shkelësit e masave

Shkup, 13 tetor, zhurnal.mk – Me rritjen e numrit të të infektuarve të rinj me coronavirus mund të ballafaqohemi vetëm me respektimin e rrept të masave për mbrojtje të shëndetit personal dhe publik – mbajtja e maskës, mbajtja e distancës dhe dezinfektim të rregullt. Mbrojtja e shëndetit publik është prioritet i larë. Nga respektimi i masave për mbrojtje personale dhe protokolet shëndetësore varet nëse do të vendosen restrikcione shtesë, thonë sot përmes një kumtese me shkrim nga LSDM, transmeton Zhurnal.

Sipas partisë, në gjendjen serioze me trendin e rritjes së të infektuarve, nuk ka tolerancë për shkelësit e masave, as tolerancë për ata që me vetëdije përmes shkeljeve të protokoleve dhe masave, shkaktojnë përhapjen e coronavirusit.

“Qeveria e udhëhequr nga LSDM, në kërkesë të këshillit inspektues miratoi ndryshim në ligjin për mbrojtje të popullatës nga sëmundje ngjitëse, me të cilët shërbimet inspektuese marrin autorizime më të mëdha për ballafaqimin me shkelësit e kovid protokolleve. Nëse inspektorët vërtetojnë shkelje të protokolleve shëndetësore, do të kenë autorizim në vendngjarje të shqiptojnë ndales të përkohshme të kryerjes së veprimtarisë nga 10 deri më 30 ditë të subjekteve juridike”, thonë mes tjerash nga LSDM.

Postime të ngjashme

Filipçe: Ora policore do të zgjasë dy javë

B L

Ftesa e Zaevit për opozitën, relativizim i dështimeve

B L

Këshilltarët e Shkupit e miratuan Llogarinë vjetore dhe Raportin vjetor për vitin 2020

Z H

Aktakuzë kundër 6 personave për teste të falsifikuara PCR

Z H

Pendarovski mbështetë planin për luftë kundër korrupsionit

Z H

Ish pjesëtarët e akuzuar të njësisë “Alfa” dëshmuan në rastin “Tortura”

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...