Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

LSDM tërheq Propozim-ligjin për punë të jashtme

Shkup, 20 dhjetor – Nëpërmjet një njoftimi të LSDM-së thuhet se ata kanë tërhequr Ligjin për punë të jashtme.

“Gjatë mandatit të VMRO-së janë emëruar ambasadorë të cilët kanë pasur dy shtetësi që është në kundërshtim me ligjin. E kanë bërë duke shkelur Ligjin për punë të jashtme. Për këtë din shumë mirë kryetari i Komisioni kuvendar për Punë të Jashtme nga rradhët e VMRO-së”, thuhet në njoftimin e LSDM-së.

Sipas tyre, qëllimi ishte që të lejohen kandidatët për ambasadorë të kenë dyshtetësi por nuk mund të jenë ambasadorë në vendet ku kanë dy shtetësi.

“Ky ligji njëjtë, me tekstin e njëjtë ishte në procedurë dhe në përbërjen kuvendare dhe atëherë VMRO nuk kishte vërejtje, as nuk parashtroi asnjë amendament. Atëherë ishte i njëjti kryetar i komisionit”, thuhet në njoftimin e LSDM-së.

Postime të ngjashme

Lajçak: Shkupi ka përmbushur detyrimet, është radha e Brukselit

R Zh

Agjenda kryeministrit Zaev: Takime pune në Bruksel, Madrid dhe Athinë

R Zh

Arifi: Fillon rekonstruimi i rrugës lokale Tetovë-Bërvenicë

R Zh

Editorial: Sfidat kryesore të Qeverisë së Maqedonisë së Veriut gjatë vitit 2021

R Zh

Ndërtimi i bulevardit “Bosnjë e Hercegovina” hyn në fazën përfumdimtare

R Zh

Gashi: Integrimi i përnjëhershëm dhe i plotë i Ballkanit Perëndimor në BE mund ta qetësojë rajonin tonë të trazuar

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...