Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

LSDM: VMRO-DPMNE vazhdon të vepron rrezikshëm ndaj shëndetit të qytetarëve

Zhurnal Ads

Shkup, 27 tetor, zhurnal.mk – “Opozitarja VMRO-DPMNE, në kohë kur po rritet numri i të infektuarve me coronavirus, ndërsa spitalet po mbushen, vazhdon të keqpërdorë situatën serioze shëndetësore për poena ditore politike. Nga fillimi i coronakrizës në vend, nga mosidetë e VMRO-DPMNE-së nuk pamë asgjë tjetër përvec veprimit jokonstruktiv, opstruksione dhe kritika”, kumtojnë sot nga LSDM, transmeton Zhurnal.

Sipas partisë, ky destruktivitet ka nisur kur zv.ministrja për financa në qeverinë teknike gjatë gjithë verës, e pengoi huamarrjen nga Banka Botërore prej 90 milion, dedikuar për ballafaqimin e sistemit shëndetësorë dhe përgatitjes së kapaciteteve shtesë spitalore. Të mos ishin bllokadat e tyre, deri tani spitalet do të ishin mirë të pajisura dhe të përgatitura për valën e vjeshtës.

“Gjatë gjithë vjeshtës, në kohë të valës serioze të coronavirusit, udhëheqësia e VMRO-DPMNE-së organizon takime masive për shpëtim të karrikes së Hristijan Mickoskit, në të cilën masovikisht po shkilen masat për mbrojtje nga coronavirusi. Sa VMRO-DPMNE-së dhe Mickoski iu është me rëndësi shëndeti i qytetarëve tregon fakti se kërkuan zgjedhje të parakohëshme të mbahen në vjeshtë, sa vërtetë janë të brengosur për coronavirusin, tregon faktin që në Kuvend i obstruojnë ndryshimet në Ligjin për mbrotje të popullatës nga sëmundjet infektive të cilët janë të duhur për rritjen e prevenimit nga coronavirusi”, thonë nga LSDM.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Vaksinat kundër gripit sezonal këtë vit do të jenë më të shtrenjta

admin

Humb kontrollon dhe futet në restorantin e shqiptarit në Biel, lëndohen disa persona

T E

Apeli ulë dënimin me burg të Gjoko Popovskit nga 9 në 5 vjet

E.E.

Ministri grek kritikon se nuk zbatohet Marrëveshja e Prespës por për ta ende ekziston IJRM

T E

Asani: Kuadrot e reja do të përzgjedhen vetëm sipas profesionalizmit dhe cilësive

Z H

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Z H
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...