Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Lufta që ka alarmuar botën, gjithçka fshihet pas kësaj fotoje

Një luftë mund të zhvillohet për shkaqe të ndryshme, duke filluar nga ato etnike, fetare apo edhe thjesht ekonomike.

Ekspertët e vlerësojnë konfliktin në Nagorni Karabakh si luftë për shkaqe etnike, por sigurisht në prapaskenë, fshihen edhe interesa të tjera që i hedhin benzinë zjarrit.

Kështu, janë rreth 132 ton ar që qëndron në nëntokën e Nagorn Karabakh, të cilat kanë detyruar kompani private që të dërgojnë në krahën e armenëve ushtarë me pagesë me qëllim ruajtjen e statusit aktual të zonës.

Kompania ruse GeoProMining Gold ka marrë kontratën për nxjerrjen e arit në zonën e Kelbajar-it në rajoni e Nagorni Karabakhut.

Mediat turke raportojnë se kjo kompania ka dërguar në zonë një numër të madh ushtarësh me pagesë për të luftuar në krah të armenëve.

Qëllimi është që Azerbajxhani të mos marrë kontrollin në rajonin e Nagorni Karabakh, gjë e cila do të ndryshonte edhe rrethanat e kontratës së kompanisë për kërkimin e arit. /gsh/

Postime të ngjashme

Rrëmben foshnjën, polici amerikan vret agresorin 37-vjeçar… (Video)

T E

Hoteli që ndodhet mes dy shteteve

T E

Vaksinat e dobëta favorizojnë mutacionet e rrezikshme

T E

Nuk e lanë të dilte nga shtëpia, i riu “çmendet” dhe vret 6 anëtarët e familjes

T E

35 vite pas tragjedisë së anijes hapësinore “Challenger”

T E

Turqia arreston 126 të dyshuar për lidhje me organizatën terroriste ISIS

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...