Luftëtari i UÇK-së tregon se i dorëzuan certifikatë të invalidit të luftës, pa qenë fare i tillë

Në vitin 2015, Platon Bucolli nga Drenasi pranoi një certifikatë, si invalid i luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, megjithëse ai nuk i takon kësaj kategorie e madje as nuk ishte interesuar për pajisje me këtë certifikatë.

 

Ai thotë se nuk i përket kësaj kategorie dhe se nuk ka asnjë interes për këtë çështje.

Siç thotë ish-luftëtari i UÇK-së Bucolli, ai deri më tani nuk ka pranuar asnjë pagesë, megjithëse e posedon certifikatën.

“Certifikata e invalidit më ka ardh hiç pa qenë invalid. Nuk kam desht të hy në atë punë që të thonë njerëzit që e ka marrë invalidin pa qenë hiç”, thotë ai.

Ai thotë se e di arsyen, për të cilën ia dorëzuan certifikatën.

“Kam qenë luftëtar i dalluar dhe ma merr mendja që për këtë e kanë pru, mem sistemu në këtë kategorinë, por unë nuk kam qenë i interesuar për këtë”, u shpreh Bucolli.

Kryetari i Shoqatës së Invalidëve të Luftës së UÇK-së, Fadil Shurdhaj po ashtu tha se Bucolli nuk gjendet në regjistrat e Shoqatës.

“Platon Bucolli nuk ekziston në regjistrat e Shoqatës së Invalidëve të Luftës të UÇK-së, dhe nuk kemi kurrfarë informacioni dhe asnjë regjistër që ata të cilët nuk kanë shkallë invaliditeti, nuk kemi asnjë informacion sepse nuk janë të regjistruar në Shoqatë”, tha Shurdhaj për RTV Dukagjinin.

Përgjigje në lidhje me këtë është kërkuar edhe Qeveria e Kosovës, në kuadër të të cilit ka funksionuar Komisioni Qeveritar për Njohjen e Statusit të Veteranit dhe Invalidit të Luftës së UÇK-së, por ata nuk kanë dhënë përgjigje. /RTV Dukagjini/

https://www.facebook.com/watch/?v=528929271688670

Related posts

Haradinaj për takimin Kurti-Vuçiq në Bruskel: Kryeminsitri s’do me e kuptu se pa SHBA-në dialogu është i vdekur dhe në qorrsokak

D V

Sami Lushtaku flet për vrasjen për të cilën u akuzua, nuk dihej emri i të vrarit

D V

Mbretëria e Bashkuar falënderon Qeverinë e Kosovës për strehimin e afganëve

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More