Agjencia Zhurnal.mk
Shëndetësi

Luftoni diabetin, sëmundjet e zemrës dhe kancerin duke ngrënë këtë ushqim të shijshëm

Frutat e thata shpesh konsiderohen si pjesë e një diete të shëndetshme – dhe për një arsye të mirë.

Shumë fruta të thata si si bajamet dhe arrat përmbajnë yndyra të shëndetshme që luajnë një rol në gjithçka, nga truri juaj te shëndeti i zemrës suaj.

Ajo që vëmë bast që nuk e dinit është se ekziston një lloj që mund t’ju ndihmojë të luftoni një numër problemesh shëndetësore duke përfshirë diabetin, sëmundjen e zemrës dhe madje edhe kancerin – arrat makadamia.

Ju mund të njiheni me arrat makadamia në produktet e pjekura si biskotat, por më vete, ato janë një mundësi e ushqimit super të shëndetshme. Arrat makadamia vijnë nga katër lloje të ndryshme të pemëve që rriten vendas në Australi, por varietetet komerciale tani rriten në Havai.

Ato kanë më shumë yndyrë sesa bajamet dhe arrat, por ato gjithashtu mburren me lëndë të tjera ushqyese që rrisin shëndetin si proteina, fibra, tiamin, mangan dhe pak bakër.

Për më tepër, arrat makadamia konsiderohen të jenë një ushqim me indeks të ulët glikemik, duke i bërë ato të sigurta për njerëzit që kanë probleme të sheqerit në gjak.

Është e rëndësishme të theksohet se arrat makadamia, për shkak të përmbajtjes së tyre të lartë të yndyrës, janë gjithashtu shumë kalorike. Ndërsa mund të ndiheni mirë për shtimin e tyre në dietën tuaj, kini kujdes të mos e teproni dhe të mbani racione mesatare në ditë, rreth 12 arra (që do të arrinin në rreth 200 kalori).

Postime të ngjashme

Njihuni me benefitet e Vitaminës D në trurin e njeriut

S.B.

Lëngu i kockave, një prej burimeve më të mëdha të vitaminave e mineraleve

S.B.

Nga ‘pse nuk gudulisim dot veten’ te gudulisja si një nga torturat më të tmerrshme në histori

S.B.

Gjenetika lidhet jo vetëm me shijet tona për pije e ushqime, por edhe me zhvillimin e sëmundjeve

S.B.

Ky është çaji më i shëndetshëm në botë, mirëpo shumica e njerëzve gabimisht e përgatisin

S.B.

Nga migrena deri te dhimbja e shpinës: Simptomat shëndetësore që nuk duhet t’i injoroni

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...