Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Lukashenko u thotë protestuesve se do u pres duart

Zhurnal Ads

Presidenti i Bjellorusisë, Alexander Lukashenko, i ka kërcënuar protestuesit se do t’i lërë pa duar, duke thelluar retorikën ndaj kundërshtarëve të tij që po i bëjnë presion për dorëheqje.

Studentë, punëtorë fabrikash dhe pensionistë, i janë përgjigjur thirrjes së opozitares Svietlana Tsikanovskaya për nisjen e një greve të re mbarëkombëtare me qëllim që të detyrojnë Lukashenkon të mbajë zgjedhje të reja pas disa muajsh protestash.

Ish-shteti sovjetik është në krizë të thellë që prej muajit gusht kur opozita e akuzoi presidentin për manipulim të zgjedhjeve të cilat i fitoi. Ai ka mohuar akuzat dhe ka vazhduar ta mbajë pushtetin, kryesisht i përkrahur nga Rusia.

Më shumë se 16 mijë njerëz janë arrestuar që prej nisjes së protestave kundër Lukashenkos. Presidenti bjellorus ka mbyllur të gjithë kufijtë dhe ka emëruar zyrtarë të rinj nëpër postet e larta me qëllim që të forcojë pushtetin e tij.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Qytetarët në Vjenë kundërshtojnë masat anti-Covid

T E

SHBA, një rekord prej 25 milionë qytetarësh kanë votuar për presidencialet

admin

LAJMI I FUNDIT/Tërmet i ri shkund Kroacinë, epiqendra në Petrinje

T E

Liderët e BE-së diskutojnë për krizën në Mesdhe

admin

Fshati italian në festë, presin ardhjen në jetë të një bebe, prej 23 vitesh pa asnjë lindje

T E

Biden pritet të emërojë ish rivalin, Buttigieg, si sekretar të transportit

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...