Agjencia Zhurnal.mk
Kulturë

Lule në Lumbardh e thirrje për të mos e harruar figurën e Bekim Fehmiut

Në ditën e 15 qershorit të vitit 2010, nga rruga “Zvezdara” në Beograd do të dilte një lajm i madh. Në banesën e tij ishte gjetur i vdekur një prej yjeve kryesore të filmit jugosllav, i cili më vonë do të merrte nam botëror. Kumti se Bekim Fehmiu ishte vetëvrarë u shoqërua edhe me një lajm që si amanet zbërthente fort ndjesinë që aktori me nam kishte për vendin e tij. Fehmiu kishte porositur që urna e tij të hidhej në Bistricën e Prizrenit, në atë që sot njihet edhe si Lumbardhi.

Postime të ngjashme

Nesër premierë e shfaqes “Lojëra në oborrin e pasmë” në IN Teatrin shqiptar për fëmijë dhe të rinj

Z H

“Shqiponjat” marshojnë në Shkup! Qindra motoçikleta vërshojnë rrugët

D V

Blerim Bexheti: Komuna e Sarajit çdoherë do mbështesë aktivitetet kulturore

R Zh

Koncert i Inva Mulës dhe Genc Tukiqi sonte në “Verën e Ohrit”

D V

Katër artistë bëhen bashkë për ti kënduar Shkupit

R Zh

Biblioteka e Natyrës, ideja e bukur e të rinjve korçarë për të përqafuar botën e letërsisë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...