Agjencia Zhurnal.mk
Bota Kuriozitete

Lule prej hekuri” në 1600 gradë celsius

“Lulet prej hekuri” janë një trashëgimi kulturore jomateriale në Kinë. Kjo mjeshtëri e ka prejardhjen nga provincat Shanxi dhe Henan të Kinës Qendrore.

Për të bërë këtë lloj “lulesh”, duhet të shkrihet hekuri dhe kur të arrijë temperaturën 1600 gradë celsius, mjeshtri e godet me fuqi të madhe hekurin e shkrirë, i cili kështu shpërndahet në ajër, duke formuar një pamje të mrekullueshme.

Postime të ngjashme

Kinën dhe Rusinë i bashkon biznesi në Serbi

D V

Policia ukrainase e gjen të varur aktivistin e zhdukur bjellorus

D V

Papa Françesku do të takohet me romët e Sllovakisë

D V

Iranit do t’i përgjigjemi në mënyrë kolektive, thotë SHBA-ja

D V

Kina jep 350 milionë doza vaksina për partnerët e nismës “Një brez, një rrugë”

Z H

Kinë, vlera industriale e sistemit të navigimit satelitor “Beidou” do të zërë 25 % të tregut global

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...