Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Maas: BE nuk mund t’i shmangë sanksionet ndaj Rusisë

BE nuk do të ketë mundësi tjetër, përveç vendosjes së sanksioneve ndaj Rusisë, nëse vërtetohet se kritiku i Kremlinit, Alexei Navalny, është helmuar nga një kimikat nervor, tha ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas.

“Nëse vërtetohen rezultatet e laboratorëve gjermanë, suedezë dhe francezë, do të ketë një përgjigje të qartë nga BE”, paralajmëroi ai.

“Nuk do të ketë asnjë mënyrë për t’i shmangur sanksionet”, shtoi ministri.

Qeveria gjermane thotë se Navalny u helmua nga një sulm me armë kimike, me një substancë nga grupi “Novichok” e zhvilluar në Rusi, një përfundim që u mbështet nga gjetjet në Francë dhe Suedi.

Postime të ngjashme

Gjermania dhe SHBA, thirrje Rusisë ti tërheqë trupat nga kufiri ukrainas

N E

Ukraina dhe Rusia zhvillojnë stërvitje ushtarake

N E

Komisioni Evropian zgjat kontratën me Pfizer deri në vitin 2023

N E

Joe Biden: Është koha për t’u dhënë fund luftërave të Amerikës

N E

VOA: Shtete e Bashkuara pezullojnë vaksinën Johnson & Johnson pas mpiksjeve të gjakut

N E

Agjencitë e zbulimit të SHBA: Kina, një kërcënim shumë i madh

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...