Bota

Maas: BE nuk mund t’i shmangë sanksionet ndaj Rusisë

BE nuk do të ketë mundësi tjetër, përveç vendosjes së sanksioneve ndaj Rusisë, nëse vërtetohet se kritiku i Kremlinit, Alexei Navalny, është helmuar nga një kimikat nervor, tha ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas.

“Nëse vërtetohen rezultatet e laboratorëve gjermanë, suedezë dhe francezë, do të ketë një përgjigje të qartë nga BE”, paralajmëroi ai.

“Nuk do të ketë asnjë mënyrë për t’i shmangur sanksionet”, shtoi ministri.

Qeveria gjermane thotë se Navalny u helmua nga një sulm me armë kimike, me një substancë nga grupi “Novichok” e zhvilluar në Rusi, një përfundim që u mbështet nga gjetjet në Francë dhe Suedi.

Postime të ngjashme

Vdekjet katër herë më të larta se fqinjët, mjekët suedezë të irrituar

S.B.

Mbrojtja e klimës, Gjermania do të mbushë rrugët me makina elektrike

S.B.

Hiqen kufizimet e COVID-19 në Melbourne, qyteti gjallërohet sërish

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...